Ha a pletykákkal ellenétben öngyilkos nem is lett a Szépirodalmi Könyvkiadó igazgatója, Illés Endre, amiért „édes gyermekét”, a Révai-lexikon reprint kiadását három évtizede bezúzták, annyi talán állítható, hogy a példátlan incidensnek szerepe lehetett „békés” halálában.
1986-ban a Révai-lexikon első (reprint) kötetének 75 ezer frissen nyomott példánya a könyvesboltok helyett a Fűzfői Papírgyár malmában landolt. A Kádár-korszakban ez volt az utolsó eset – s egyben a legnagyobb volumenű is –, amikor politikai okokból bekapcsolták a zúzdagépeket – írja a friss HVG.
Az előzmények másfél évvel korábbra nyúlnak vissza. A klasszikus és kortárs magyar irodalom szellemi műhelyének számító Szépirodalmi Könyvkiadó – ahogy vetélytársai is – egyre kevesebb apanázshoz jutott fenntartójától, az államtól, mondván: gazdálkodjon okosabban, úgy tegyen eleget a változatlanul érvényes „művelődéspolitikai követelményeknek”. Vagyis jelentessen meg továbbra is „értékes irodalmi műveket”, a rávalót viszont keresse meg. E meglehetősen farizeus elvárás szülte a Szépirodalminál a mentő ötletet: ismételjék meg a jogelőd, az 1880-as évek elején alapított Révai Kiadó legsikeresebb vállalkozását, s dobják piacra az 1911 és 1935 között közreadott, húszkötetes nagylexikon hasonmását.
A kósza ötletből néhány hónap alatt nőtt ki a Szépirodalmi „ötéves terve”: az évenként négy reprint kötet 8–10 millió forintos, akkori értékén gigantikus nyeresége „vígan” fedezte volna a kortárs írók „termelte” ráfizetést. A csak elviekben nem létező cenzúrahivatal, a Művelődési Minisztérium Kiadói Főigazgatósága 1985 áprilisában elégedetten rá is bólintott a kezdeményezésre, az engedélyezési lapon „a tervezett példányszám” rubrikájába a 30 ezres szám került.
A „legendás” Révai feltámasztásának híre felborzolta a kedélyeket, több fronton is támadás indult a vállalkozás ellen. Ennek ellenére az első kötetre 70 ezer vásárló be is fizette az előleget. S mert konkrét tiltás nem érkezett, az előkészületek is tovább folytak.
Amikor már úgy tűnt, hogy elül a vihar, április 16-án Illés telefonon utasítást kapott, hogy azonnal állítsa le a nyomdai munkálatokat. Az indok: az állampárt politikai bizottsága „nem járul hozzá” a Révai megjelentetéséhez.
A Révai 80-as évekbeli tervezett újrakiadásáról és bezúzásáról bővebben az e heti HVG-ben olvashat.