Hamvay Péter
Szerzőnk Hamvay Péter

50 millió forintért Puskás Tamás, a színház igazgatója veheti meg a belvárosi Centrál Színházat üzemeltető nonprofit kft.-t. Így döntött kedden a főváros tulajdonosi bizottsága – értesült a hvg.hu hivatalos forrásból.

Puskás Tamás rendező volt az egyetlen jelentkező a főváros által a Centrál Színház Nonprofit Kft. eladására kiírt pályázaton. A Főváros Emberi Erőforrások Bizottsága után tegnap a Tulajdonosi Bizottság is áldását adta az adásvételre, a holnapi Közgyűlésnek már csak az lesz a dolga, hogy a fenntartói szerződés helyett közszolgáltatási szerződést kössön az immár Puskás Tamás tulajdonában lévő céggel.

Puskás 50 millió forintért jutott hozzá a Centrál Színházat üzemeltető kft.-hez, melyben az épület nem, de a színházi működéséhez szükséges nem beépített berendezések, színpadi jogok, díszletek, jelmezek is benne foglalatnak. Az Opten adatbázisból kiderül, hogy a Centrál Színház Színházművészeti Nonprofit Kft. 2016-ban 800 milliós eszközállománnyal rendelkezett.

Innen nézve Puskás Tamás nem csinált rossz üzletet. S ha valaki most akarná kiállítani a színház repertoárját, és felszerelni két játszóhelyet, valószínűleg még nagyobb összegre lenne szüksége. Másfelől viszont egy nonprofit cégről van szó, amiből nem lehet osztalékot kivenni.  Puskás korábban azzal érvelt, hogy a csődbe jutott Vidám Színpad helyén ő hozta létre a mai színházat: „évek önálló, felnőtt, önmagáért felelősséget vállaló magányos utat járunk, erre kényszerített minket a színház múltja és a főváros szándéka. Viszont ehhez nem jártak a megfelelő szabadsági fokok. Ha megkövetelik, hogy gyakorlatilag úgy működjünk, mint egy magánszínház, akkor teremtsük meg ezt a helyzetet papíron is.” A nyílt pályázat egyébként testreszabottam lett kiírva, hiszen az új tulajdonosnak meg kell tartania a színház repertoárját és igazgatóját is. A takarékos és sikeres működés miatt olyan sok pénz volt a kft.-ben, hogy a korábbi eladás épp e miatt esett kútba. Ekkor döntött úgy a Főváros, hogy a pénz egy részét a színház felújításra elhasználja.

A Főváros annyit nyer a magánosításon, hogy nem kell támogatnia a színházat,(amit eddig nem nagyon tett), és nem őt terhelik az épület karbantartási költségei, továbbá bérleti díjhoz is jut.

A szerződés szerint ugyanis az immár magán kft. havi 1,7 millió forintért bérelheti a színház Révay utcai épületét 10 évig a Fővárostól. Annyit szigorított a bizottság a kiírásban szereplő feltételeken, hogy ha a cég 20 millió forint adózott eredménynél magasabb összeget ér el, az efelett lévő összeget – emelt bérleti díjként – be kell fizetnie a Fővárosnak. A tavalyi felújítások 50 milliós, visszaigényelhető áfa-tartalmát pedig további felújításokra kell fordítania a cégnek.