A 61 oldalas dokumentum 720 ezer dollárért kelt el – John F. Kennedy a második világháború után vezette a naplót, amelyben Hitlerrel és az ENSZ-szel kapcsolatos feljegyzések is szerepelnek.
A bostoni központú RR Aukciósházban szerdán megrendezett árverésen jóval a becsült ár, 200 ezer dollár (57 millió forint) fölött cserélt gazdát a későbbi amerikai elnök 61 oldalas naplója.
A dokumentum megszerzéséért heves licitharc alakult ki, végül egy J.F. Kennedy-gyűjtő, Joseph Alsop győzte le a helyszínen és telefonon licitáló vetélytársakat. A 71 éves gyűjtő elmondta, hogy a naplót személyes kollekciójában helyezi el.
A nagyrész gépelt szöveget tartalmazó naplóban 12 kézírásos oldal is található. Kennedy 28 éves korában, 1945-ben vezette, amikor a Hearst-lapok újságírójaként a háború dúlta Európából tudósított.
"Nagyon örülök, hogy sikerült megszereznem" – mondta el Alsop, aki 16 éves korában, a hatvanas években befolyásos újságíró nagybátyja házában találkozott Kennedyvel. Hozzátette, hogy szerinte a dokumentum nemcsak Kennedy emlékét idézi meg, hanem betekintést nyújt világnézetének formálódásába is.
Kennedy az ötvenes évek végén adta a naplót Deirdre Hendersonnak, kampányirodája kutatási asszisztensének, aki jelenleg Boston környékén él.
A naplóban Kennedy egyebek mellett beszámol berlini tapasztalatairól, leírja, hogy látta Hitler bunkerét és azon töpreng, hogy Hitlert talán nem is ölték meg.
Henderson korábban kifejtette, hogy mikor Kennedy a naplóban a Hitlert övező legendáról beszél, ebből nem német diktátor iránti szimpátia nyilvánul meg. Kennedy a frissen létrehozott ENSZ-ről írva a nemzetközi szervezet hatékonyságával kapcsolatban fejezi ki kételyeit.
Henderson elmondta: azért akarta eladni a naplót, hogy gondoskodjon a megfelelő megőrzéséről és szándékosan időzítette az eladást Kennedy születésének századik évfordulójára.