A 43 halottat és több száz sérültet követelő 1967-es zavargások nagyon emlékeztetnek a közelmúltbeli, faji indíttatású rendőrségi erőszak eseteire – Kathryn Bigelow időszerű filmje még idén a mozikba kerül.
Miután a kilencvenes éveket véginyomta a legkeményebb női rendezőként (na és James Cameron exfeleségeként), olyan filmekkel, mint a Holtpont vagy A halál napja, Kathryn Bigelow a kétezres évek végére kezdett elmélyülni a közelmúlt még szinte tabunak számító, történelmi jelentőségű eseteiben.
Az iraki háborúban szolgáló amerikai katonák halálközeli mindennapjait feldolgozó A bombák földjén című filmjéért 2009-ben első nőként kapta meg a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat, de 2012-ben egy még jobb kritikai fogadtatásban részesülő háborús thrillert tett le: a Zero Dark Thirtyben az Oszama bin Láden levadászásáért felelős csapatot követhettük.
Legújabb filmje, ami végül egyszerűen csak a Detroit nevet kapta, 1967 nyarán játszódik, amikor a városban egy rendőrségi rajtaütésből pár nap alatt a hadsereget is igénybe vevő zavargások alakultak ki.
A lázadás egy rendőrségi rajtaütés után robbant ki, amit egy illegális szórakozóhelyen hajtottak végre. A rendőrök két emberre számítottak, ehelyett 80-at találtak, akik a Vietnamból hazatérő fekete veteránokat ünnepelték. A helyszínen mindenkit letartóztattak, a szemtanúk pedig távozásuk után dühükben a közeli boltok ablakait kezdték betörni. A futótűzként terjedő erőszak másnapra szinte háborús állapotokat eredményezett.
A megvadult tömeg házakat gyújtott fel, üzleteket fosztott ki és orvlövészek vadásztak a menteni érkező tűzoltókra. Több híresség és népszerű politikus szólalt fel a békés rendezés érdekében, mindhiába. A kormányzó és Johnson elnök végül a nemzeti gárda és a hadsereg bevetése mellett döntött – 8 ezer katona érkezett a lángokban álló városra, de így is négy napig tartott, mire sikerült véget vetni az összecsapásoknak.
Öt nap alatt 43 haláleset történt a zavargások során, ebből 33 áldozat volt fekete, közülük 24-gyel végeztek rendőrök vagy gárdisták. 1189 sérültet jegyeztek fel, akik közül 407-en civilek voltak, 493-an pedig hivatalos szerveket szolgáltak. 7231 letartóztatás történt, köztük 703 kiskorút is – a legfiatalabb őrizetbe vett személy 4 éves volt, a legidősebb 82.
A Detroit szereplőgárdájában feltűnik John Boyega (Star Wars 7), John Krasinski (The Office), Anthony Mackie (A bombák földjén), Jack Reynor (Sing Street), Will Poulter (A visszatérő), Malcolm David Kelley (Lost), Jason Mitchell (Straight Outta Compton)
A filmet ismét Bigelow írótársa, Mark Boal jegyzi, az amerikai premier augusztus 4-én lesz.
Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!