A Testről és lélekről a délután bejelentett három díj mellett az Arany Medvét is elhozta Berlinből – 1975 után másodjára nyerte meg magyar film a Berlinale legrangosabb elismerését.
A Berlinale 2017-es díjazottjai |
Nagyjátékfilmek
Kisfilmek
|
Az út a berlini gáláig
Enyedi Ildikó nagyon hosszú idő után rendezett újra nagyjátékfilmet. Még 1989-es filmjével, Az én XX. századommal lett ismert, amellyel a legjobb elsőfilmesnek járó Arany Kamerát nyerte el Cannes-ban. Később a Simon mágussal aratott még komolyabb sikert, majd rövidfilmes munkái után a Terápia sorozat epizódjainak rendezőjeként tért vissza. Végül 2015-ben jött a hír, hogy a Filmalap 420 millió forint gyártási támogatást szavazott meg az Enyedi Ildikó rendezésében készülő Testről és lélekről című filmtervnek.
Amikor a forgatáson jártunk, a rendező így jellemezte a filmet: "a Testről és lélekről egy óda az emberhez, ami a megszokottól eltérő módon mutatja be egy férfi és egy nő kapcsolatát, az ösztönvilág és a valóság mezsgyéjén. A négy évszakot felölelő történetben az álomszerű környezet áll szemben a hétköznapokkal."
A különös történet aztán túlzás nélkül egyértelműen megérintette a berlini közönséget a világpremieren. A kritikusok nagyon dicsérték a magyar filmet, a legelismerőbb szavakat a szereplőgárda kapta. A Hollywood Reporter szerint "Morcsányi Géza az első filmszerepében jól ábrázolja Endre zord életét a flegma, humoroskodó alakításával, ami leginkább Aki Kaurismaki filmjeit juttatja eszünkbe". A másik nagy hollywoodi szaklap, a Variety azt írta, hogy a "találkozunk az álmaimban" kifejezés "hátborzongató és megható új értelmet nyer a szándékosan különcködő, időnként megdöbbentő kívülálló-románcban." Herbai képeit és Balázs Ádám zenéit is dicsérték Borbély Alexandra játéka pedig a lap szerint "intelligens és melankolikusan visszafogott".
"Nem lehet nem észrevenni, ahogy Enyedi tudatosan építi a szemekre, és nem a párbeszédekre a cselekményt. Ezt erősítette meg a vetítés után kérdésünkre Borbély Alexandra is, aki szerint a rendezőnek vissza is kellett fognia őt a túl szuggesztív szemjátéka miatt" - írtuk még a vetítés után.
Az is jó előjelnek számított, hogy a film külföldi jogait értékesítő Films Boutique hamar több országba, köztük szinte az összes nyugat-európai helyre eladta a film forgalmazási jogait, és elég valószínű, hogy a Testről és lélekről Amerikában és az Egyesült Királyságban is be fogják mutatni.
Szombat délben pedig jött a remek hír, miszerint Enyedi filmje tarolt a független zsűriknél. A világ filmkritikusait tömörítő FIPRESCI, az ökumenikus zsűri és a Berliner Morgenpost olvasói zsűrije is Enyedi Ildikó alkotását tartotta a legjobbnak a mezőnyből. Az esti díjátadón az utolsó pillanatig izgulhattunk, de végül Paul Verhoeven, a zsűri elnöke a magyar filmcímet olvasta fel az Arany Medve odaítélésénél.
A Hollywood Reporter meglepetésnek nevezte a Testről és lélekről győzelmét – a versenyfilmek eddigi visszhangjai alapján valóban három másik film sikerére lehetett inkább számítani, de végül a finn The Other Side of Hope, a chilei Una mujer fantástica és a koreai On the Beach at Night Alone is Ezüst Medvével távozhat Berlinből.
A film három producere (Muhi András, Mécs Mónika, Mesterházy Ernő) egyébként nem először vehetett át díjat Berlinben, ők voltak ugyanis a producerei Fliegauf Bence 2012-es filmjének, a Csak a szélnek is, amely a Zsűri Nagydíjával járó Ezüst Medvét nyerte el.
Enyedi a legnagyobbak közé került
Eddig egyetlen magyar filmnek sikerült az Arany Medvét megszereznie, Mészáros Márta 1975-ben az Örökbefogadás című filmjéért kapta meg az egyik legrangosabb filmes elismerést.
Az Arany Medvét korábban már olyan rendezők filmjei kapták meg, mint Sidney Lumet (12 dühös ember), Ingmar Bergman (A nap vége), Michelangelo Antonioni (Az éjszaka), Jean-Luc Godard (Alphaville), Roman Polanski (Zsákutca), Pier Paolo Pasolini (Canterbury mesék), John Cassavetes (Szeretet-áradat), Jiří Menzel (Pacsirták cérnaszálon), Ang Lee (Az esküvői bankett, Értelem és érzelem), Milos Forman (Larry Flynt, a provokátor) vagy Paul Thomas Anderson (Magnólia).
Berlinale on Twitter
She is obviously very happy about her new friend - Ildikó Enyedi's film ON BODY AND SOUL just won the #GoldenBear of the 67th #Berlinale!!
A Testről és lélekről március 2-án kerül a magyar mozikba.
A rendezővel készített interjúnkat itt olvashatja.
Berlin üzeni: Cinikus, kegyetlen, de nagyon vicces világban élünk
Egy nap van hátra a 2017-es Berlinaléból, a szombati díjátadón pedig Enyedi Ildikónak köszönhetően magyar film sikeréért is szoríthatunk. Bemutatunk hat olyan filmet a berlini fesztiválról, amelyet reményeink szerint minél hamarabb láthatunk Magyarországon is - van köztük osztrák életközépi komédia, pillanatkép egy festő életéből, chilei transzdráma és egy babarózsaszín testhorror is.