A politikának nem szabad magára hagynia a könyvszakmát, segítenie kell az Alexandra újabb összeomlása miatt kialakult helyzetben – véli L. Simon László fideszes képviselő, volt államtitkár.
A sajtóban megjelent hírek szerint több mint hárommilliárd forintot veszíthetnek a magyar könyvkiadók Matyi Dezső birodalmának újabb megroppanása miatt – írja L. Simon László a Facebook-oldalán, majd hozzáteszi: „A könyv- és folyóiratkiadásban eltöltött közel két évtizedes múltam alapján az a meggyőződésem, hogy a politikának nem szabad magára hagynia a könyvszakmát, segíteni kell az Alexandra újabb összeomlása miatt kialakult helyzetben.”
Szerinte néhány üzleti szereplőn kívül senkinek sem érdeke, hogy a jelenleg is ezer sebből vérző, de legalább hárompólusú könyvkereskedelem kétpólusúvá váljon: „Hiszen ez veszélyeztetné a könyvkiadás sokszínűségét”.
L. Simon szerint az állam kétféleképpen segíthet: vagy részt vállal a kereskedelem újjászervezésében, vagy anyagilag és erkölcsileg támogatja azokat a szakmai befektetőket, akik az Alexandra romjain új kiskereskedelmi láncot alapítanának.
Szerinte a kialakult helyzetért nem csupán Matyi Dezső és cégcsoportja a felelős. „Most látszik, mennyire igazunk volt abban, amit már másfél évtizede is hangoztattunk: abszurd, hogy a könyvkiadók és a kereskedők egy szakmai-érdekképviseleti szervezetben ülnek, hiszen ilyen helyzetekben az Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) képtelen egyszerre a kiadók és a kereskedők érdekeit képviselni. Illetve újra felvetődik a kérdés, nem kellene-e jogi eszközökkel fellépnie az államnak annak érdekében, hogy a könyvkereskedelmi cégek ne lehessenek kiadók tulajdonosai, hiszen ezzel nem csupán a piacot befolyásolják, hanem az irodalmi-szellemi élet pluralizmusát is veszélyeztetik.”
Amikor 2014-ben Szabó Tibor Benjámin írt nyílt levelet az akkor még NKA-t vezető L. Simon Lászlónak törvénymódosítást sürgetve az Alexandra akkori megrogyása kapcsán, a politikus a Magyar Narancsnak adott interjújában elhárította ezt.
Mint ismeretes a kormány korábban a könyvpiac egyik meghatározó szeletét, a tankönyvkiadást államosította, jelentős kárt okozva ezzel a szakmának.