Új elismerés: Ember Mária-díj
A cél: elismerni azokat, akik kiemelkedő módon mutatták be a magyar-zsidó együttélés történetét.
A Hajtűkanyar című Ember Mária-regény – Kertész Imre Sorstalansága mellett – a magyarországi holokauszt olyan emblematikus könyve, amely a magyar-zsidó együttélés részének szólt a soáról, elfogadhatatlannak minősítve az „ők” és „mi” megkülönböztetést. „Ennek a könyvnek a tárgya nem »a« zsidó sors. Amit ez a könyv elbeszél, az a magyar történelem” – olvasható a megrázó regény mottójában is.
Az írónő szellemiségét iránymutatónak tekintő Raoul Wallenberg Egyesület a múlt év végén Ember Mária-díjat alapított, amelyet első alkalommal 2017. április 19-én, az írónő születésnapján adnak át két olyan személynek, akik „munkásságukkal kiemelkedő módon mutatták be a magyar-zsidó együttélés történetét, s a soá tragikus eseményeit, előzményeit és következményeit, a magyar történelem és kultúra részeként dolgozták fel”, ezzel járulva hozzá „a rasszizmus elleni küzdelemhez és az emberi jogok érvényesüléséhez” – olvasható a civil szervezet közleményében.
A díjazottakra javaslatot nemcsak a Bálint András színművész és Szilágyi Ákos esztéta nevével fémjelzett bírálóbizottságtól várnak, hanem február végéig jelölhetnek magánszemélyek, szervezetek és testületek is.