Kult Tóth Sándor 2016. október. 07. 13:20

Hogyan kerül a konyhaművészet a Dalí Múzeumba?

A világhírű séf nem fest, de a kulinária Salvador Dalijaként emlegetik. A különc festőből nem lett sztárséf, de írt szakácskönyvet és képeinek egyik visszatérő motívuma a tükörtojás. A párhuzamra reflektálva a minap kiállítást és gasztronómiai rendezvénysort nyitottak.

A konyha alkimistájaként és Salvador Dalíjaként egyaránt emlegetett, a Time magazin által a világ tíz legjelentősebb újítója közé sorolt séf: a katalán Ferran Adrià. A jelenleg 54 éves gasztroművész munkássága és a szürrealista festőzseni életműve közti kapcsolatot kívánja bemutatni a floridai, közelebbről Saint Petersburg-i Dalí Múzeum, amely az Európán kívüli legnagyobb Dalí gyűjteménnyel rendelkezik. A gyűjtemény összesen 2100 kiállítási tárgyat birtokol, ebbe olajfestmények, eredeti rajzok, metszetek, szobrok, fényképek, kéziratok és jelentős számú archív dokumentum tartozik.

taschen.com

A párhuzamot kettőjük közt pedig alapvetően meghatározza, hogy mindketten a napfényes Costa Brava szülöttei, Dalí Figueresben, míg Adrià L’Hospitalet de Llobregatban született. Életterük s alkotói közegük is közeli, a festő Cadaqués-ben és Pubolban élt, míg a séf legendás „kulináris szentélye”, az ötszörösen a világ legjobb éttermévé választott El Bulli a Costa Brava egy kis öblében, Rosesben található (2011 júliusában bezárt, helyette 2018 közepén tervezik egy gasztronómiai központ megnyitását El Bulli 1846 néven, a szám az Adrià által alkotott ételféleségek számát jelenti – a szerk.).

A séf molekuláris gasztronómiája a konyhaművészetre éppen olyan nagy hatást gyakorolt, mint Dalí szürrealizmusa a képzőművészetre.

Ehhez az alaptézishez társítva Adrià szakácsművészetéhez kötődően nyílt meg a kiállítás (szeptember 25-től november 27-ig tart nyitva) The Invention of Food Ferran Adrià (Ferran Adrià az ételek feltalálója) címmel. Az Adrià által alkotott ételeket interaktív módon mutatják be Dali gasztronómiai témájú csendéleteivel együtt. A kísérő programban pedig a receptjei alapján amerikai szakácsok által készített ételek vacsoraesteken kerülnek terítékre.

Facebook / a kiállítás plakátja

 A kiállításon a katalán festőnek azokat az étel- és élelmiszerközpontú csendéleteit állítják ki, amelyek a kulinária tárgykörébe sorolhatók. A több festményen is visszatérő, kenyér – aranyszínűre festve –, tükörtojás és halábrázolások, motívumok szimbolikus tartalmúak.

Nem mellékes az sem, hogy Salvador Dalí, aki gyerekkorában szakács akart lenni, szakácskönyvet is írt, amely újból megjelent az idén a Taschen német és francia nyelvű kiadásában Die Diners mit Gala, illetve Les Diners de Gala címmel (magyar fordítása még nincs – a szerk.). Az eredeti 1973-as spanyol kiadásnak ugyanez a címe: Las Cenas de Gala, vagyis Gala vacsorái.

AFP / Marcel van Hoorn

Az akkor limitált, csupán 400 példányban megjelent különös, erotikus szakácskönyvben a művész két nagy szenvedélye, a szürrealizmus és a gasztronómia ötvöződik egymással. Az illusztrált receptekkel ellátott ritka kiadvány dedikált példányáért a gyűjtők ma akár 25 ezer dollárt is megadnak. Mindehhez ráadás, hogy Dali asztali kellékeket, többek között evőeszközöket is tervezett.

A Saint Petersburg-i kiállítás díszvendégeként meghívott Ferran Adrià egy nyilatkozatában elmondta: nagy csodálója Salvador Dalínak, és mindig is érdekelte a sajátos gondolkodásmódja, de kedvencei közé tartozik  Picasso, Miro, Marcel Duchamp és Richard Hamilton is.