Pacsay Attila nyerte a fődíjat Gárdos Péter Hajnali láz című filmjének zenéjéért a vasárnap befejeződött filmzenei fesztiválon az olaszországi Parmában.
A 31 filmet felvonultató seregszemlén Gárdos Péter filmje a fődíj mellett Seregi László munkája elismeréseként az operatőri díjat is elnyerte. A díjakat Pacsay Attila személyesen vette át Parmában.
Gárdos Péter a Hajnali lázban szülei találkozásának és minden akadályt legyőző szerelmének igaz történetét dolgozta fel, kettejük ötven év után előkerült levelezése alapján. A második világháború utáni Svédországban játszódó romantikus film a borzalmakon is túljutni képes, szenvedélyes élni-akarás megható példázata.
A film alapjául szolgáló azonos című, először 2010-ben megjelent regényt a világ legfontosabb könyvkiadói is felfedezték, és már harminc nyelvre lefordították.
A film tavasszal elnyerte a legjobb dráma díját a Cinequest filmfesztiválon a kaliforniai San Joséban, majd a Los Angeles-i zsidó filmfesztivál közönségdíját kapta meg dráma kategóriában. Nemrég pedig a legjobb rendező díját érdemelte ki a Várnában megrendezett Love is Folly című nemzetközi szerelmesfilm-mustrán.
Pacsay Attila nemzetközileg jegyzett zeneszerző kezdetben animációs filmekhez írt zenét, többek között az Oscar-jelölt Maestro című magyar alkotáshoz. Első amerikai mozifilm-felkérését a Six Dance Lessons in Six Weeks (Hat hét, hat tánc) című film zenéjének és betétdalainak elkészítésére 2013-ban kapta meg. A Broadway-siker feldolgozásának főszerepében a legendás amerikai filmcsillag, Gena Rowlands szerepelt, operatőre Zsigmond Vilmos volt.
Pacsay Kertész Mihály korai némafilmjéhez, A tolonchoz egy évszázaddal a film elkészültét követően komponált új zenei kíséretet 2014-ben.
Az év legfelemelőbb filmje lehetett volna
Gárdos Péter a szülei különös megismerkedését elmesélő filmje felemelő, nagyon szép alkotás, amit azonban alaposan elront az érthetetlenül Jeruzsálembe erőltetett kerettörténet. A Hajnali láz úgy szól az élni akarásról, a szerelem hatalmáról, hogy nem lépi át a túlzott szentimentalizmus határát.
Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!