Kult Bodnár Zsolt 2016. május. 12. 20:15

Ahol a spermából is gyerekjáték lehet - bejártuk az új Csodák Palotáját

Spermadobálás, modellkedés Picassónak, a Newton-tételek felelevenítése. A réginél szebb, nagyobb és jobb helyen van az új Csodák Palotája, ahol a fizika mellett már több tudományos ág is arra vár, hogy szórakozva fedezzék fel őket. A Csopa Playbar ráadásul ugyanúgy vonzó lehet a felnőtteknek, ahogy az óvodás-iskolás csoportoknak.

Az osztálykirándulások, a gyereknapok és a mozi-kaja kombón viccesen túllépő randik állandó helyszíne, a Csodák Palotája a mai naptól kettőzött erővel veszi be a fővárost: a három és fél éve a Millenárisról a Camponába száműzött helyszín után most szintén Budán, de egy kicsit könnyebben megközelíthető helyen, a Kolosy térhez közel található Buda Entertainment & Gastro épületében nyílt meg a második Csopa, ami a gyerek-felnőtt kettősségnek tökéletesen megfelelő Playbar nevet kapta.

Az elsődlegesen a fizikára koncentráló eredetihez képest a Playbar már jobban nyit a kémiai és a biológiai csodákra is, legyen szó óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló, játszva tanuló foglalkozásokról vagy a bármilyen korosztály számára lenyűgöző attrakciókról.

Az ex-Új Udvar második emeletére érve máris érezhetjük, hogy nem mindennapi élményben lesz részünk: a kellően letisztult, modern előtérben elsőként a bárpult hívogat (a megnyitóra előkészített, kémiai mérőpoharakban kínált élénk színű löttyök kipróbálását megállni lehetetlenség), majd a sima társalgóhelyiségnek tűnő hallban ér a meglepetés: nem egyszerű asztalokkal, hanem játékokat (gombfoci, amőba, stb.) tartalmazó bútorokkal van dolgunk. Így nem nehéz eltölteni itt egy napot.

Kattintson galéiránkért!
Mónus Márton

Még az előtérben van esélyünk szórakozni egy kicsit: a biliárdasztalnak álcázott focipálya (vagy fordítva?) mellett három csocsó közül is választhatunk: egy gigahosszú nyolcszemélyes, egy körfolyosó-alakú háromszemélyes, és egy kétszemélyes mini-példányon is kiélhetjük a góléhségünket.

De azért attól sem kell félnünk, hogy az előtér lesz a legmókásabb része az új központnak – összesen három kiállítás, négy szabadulószoba, egy oktatási labor, egy előadóterem, egy körmozi és egy 9D mozi várja a látogatókat.

Talán az illúziószoba lesz a legismerősebb. A fizikai csodákra épülő látványosságok már az első Csopát is meghatározták, így itt is eljátszhatunk a perspektívákkal, a háromdimenziós látással és a tükrökkel, de jó érzékkel gondoltak a Facebook-gyanús fotókra is: Picassónak modellt állva válhatunk festménnyé, vagy elmerülhetünk végtelenített képmásainkban az egymással szembe fordított tükrökön lépkedve.

Kattintson galéiránkért!
Mónus Márton

De az elképesztő illúziók mellett a hard fizika is megkapta a maga termét: a Newton-kiállításon már előkerül a kőkemény törvény szó. Ráadásul egy fénykorában lévő Michael Boltonnak tűnő, de valójában magát Isaac Newtont ábrázoló, almát tartó bábu közvetlen közelében szembesülhetünk a legfontosabb tételekkel – hatás-ellenhatás, tehetetlenség, emlékszünk még, ugye. Ugye?

Ha beleborzongtunk az iskolai fizika-flessbe, akkor induljunk is gyorsan tovább a Születés nevű kiállításra, amely szándékosan tabudöntögető, és hát bele is pirultak jó néhányan a megnyitón. Rögtön az első szobába lépve egy fürgén pörgő számlálóval találjuk szembe magunkat, amely a Föld népességének rohamos emelkedését állítja kontrasztba a magyar népesség, hát, szomorkás alakulásával. De ez még semmi.

A nagyobb teremben elsőre unalmas ismeretterjesztő falitáblákról tudhatunk meg mindent a szaporodás, a terhesség és a szülés rejtelmeiről, emberek és állatok szintjén (tudták, hogy az alpesi szalamandrának van a leghosszabb vemhességi periódusa?), de aztán először a magzat növekedését modellező bábuk sokkolják a közönséget, majd a szemben lévő falon található kijelzőkön vetített, a világ különböző részein szokásos szülési rituálékat bemutató filmecskéktől gondolhatja át mindenki az életét.

De nem, még itt sincs vége. A fogamzásgátlás különböző eszközei is ki vannak állítva egy szürreális kis vitrinben, kihelyezett női melleken (nem igaziak persze, de meg nem tudnám mondani, milyen anyagból lehettek) lehet kipróbálni az ajánlott vizsgálatok folyamatát, be lehet ülni az igencsak kényelmes méhszimulátorba (az anya szívét és a külvilág elnyomott hangjait megtapasztalva), fel lehet próbálni terhességi súlyokat, játékbabát is pelenkázhatunk, és végül kipróbálhatjuk az egyik legviccesebb célbadobós játékot: plüss spermiumokkal kell betalálni a kihelyezett lyukakba.

Kattintson galériánkért!
Mónus Márton

Hirtelen nem tudom eldönteni, hogy ez iskolás csoportoknak vagy randizó fiataloknak lesz-e viccesebb.

Ami viszont biztos, hogy az ovisoknak és az iskolába járóknak nyújt majd nagyobb szórakozást, az a Richter Gedeon labor, ahol fehér köpenyekbe és védőszemüvegbe bújva hajthatnak végre különböző kémiai kísérleteket – a mini-asztalkákra kihelyezett ECET és CITROMLÉ feliratú flakonok és a körülöttük heverő kis áramkörök biztató látványt nyújtottak, ahogy a motorral hajtott kólásdoboz rejtelmeire is kíváncsiak lennénk, még ha ezt kénytelenek is leszünk meghagyni a kicsiknek.

A két moziterem közül egyelőre csak a körmozit lehetett kipróbálni, ami pont annyit nyújtott, amennyit a neve ígért. Egy drift-versenyt láthattunk, hol az autós, hol a közönség, hol pedig a pálya egyes elemeinek szemszögéből, a több projektorról vetített képek pedig korrekt 360 fokos élményt nyújtottak – igaz, a körülöttünk lévő emberek jócskán belerondítanak a dologba. A 9D-s mozitól stroboszkópos, lézeres, műfüstös, habgépes, és persze mozgó székes élményt lehet majd várni, amit egyszer biztos megéri kipróbálni.

Ha egy dolgot kéne választanom, ami a legjobban megmaradt a gyerekkori Csodák Palotája-túrákból, akkor az a folyékony nitrogén. A Csopa Playbar megtartotta az anyaintézmény jó szokását, és berendezett egy előadótermet, ahol a megfelelő kommunikációs készségű mutatványosok látványosabbnál látványosabb produkciókat nyújtanak úgynevezett fizika show-k keretében – többek közt a flakonrakéták meghajtására is alkalmas folyékony nitrogén segítségével.

Kattintson galériánkért!
Mónus Márton

Négy szabadulószoba is helyet kapott a 2500 négyzetméteres helyszínen, amelyeket tematikusan rendeztek be: fizikai ("A mérnök szobája"), kémiai ("Megújuló város"), orvosi ("Vészhelyzet") és földrajzi ("Világjáró") témákat ölelnek fel. Itt kétféle nehézség közül lehet választani: a húszperces csomag a kisebbeknek, a közel egyórás a kihívásra vágyó idősebbeknek szól.

Őszintén szólva, sokat gondolkodtam azon, hogy milyen helyek vannak Budapesten, ahol egy családi program keretében, vagy akár hétvégén egy baráti társasággal el lehet tölteni egy teljes napot, de nagyon kevés ötletem támadt – a Csopa Playbar viszont elsőre úgy tűnt, tökéletesen megfelelhet ennek az elvárásnak. Persze mindennek a közelgő hosszú hétvégén lesz az igazi próbája.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.