A Bataclant egész Franciaországban ismerték, egy intézmény, több generáció kedvelt szórakozóhelye volt. November 13.-a óta azonban már örökké egy súlyos tragédia emléke vetül rá. A klub menedzsere azonban biztos benne, hogy újra kinyit a kultikus hely.
Kínai stílusú épületével mindig is a 11. kerület, Párizs fő éjszakai célállomásának egyik emblematikus szórakozóhelye volt a Bataclan. 1864-es nyitásakor még A Nagy Kínai Kávézó - a Bataclan néven nyílt meg, akkor még akrobaták, balettáncosok, és komédiások léphettek fel a színpadán éjszakánként.
A hely az első világháború után egészen a hatvanas évekig moziként funkcionált, hogy aztán szép lassan elérje mai vezető szerepét a párizsi koncerttermek között. A Bataclannak kultusza lett, főleg azért, mert a hely üzemeltetői széles körből merítették fellépőiket, sohasem lehetett egyetlen stílus említésével jellemezni az itteni koncertkínálatot.
A november 13.-ai, terroristák által félbeszakított Eagles of Death Metal koncert (ezen a fotósorozaton az látszik, amikor még mindenki önfeledt volt) óta azonban egészen más miatt emlegetik sokan a klub nevét. A terrorakció kilencven halottat és mintegy száz sebesültet követelt a helyszínen, a klub pedig - érthető okokból - azóta is zárva. A Facebookon legutóbbi bejegyzésükben egy zöld számra hívták fel a figyelmet, ahol az áldozatok hozzátartozói érdeklődhetnek a helyszínen összegyűjtött személyes tárgyak, ruhák után.
De miért is olyan kultikus hely a Bataclan? Azért, mert itt megtörténhetett az, hogy Jeff Buckley Edith Piaf dalokat énekelt franciául, és ezt óriási ovációval fogadta a közönség. Vagy mert ezen a színpadon állt újra össze egy koncert erejéig a Velvet Underground három fő alakja: Nico, Lou Reed és John Cale 1972-ben, felejthetetlen estét szerezve ezzel nem csak Párisznak, hanem az összes VU-rajongónak.
A hely az elmúlt időszakban is közkedvelt koncerthelyszín volt, fellépett itt Prince, Kanye West, Kendrick Lamar, az Oasis, a Blur, Snoop Dogg vagy a New Order is. De a koncertek mellett bar mitzvah-kat, vagy öregdiák-talákozókat is tartottak itt.
A klubot a spekulációk szerint azért támadtak meg, mert a korábbi tulajdonosokat, Joel és Pascal Laloux az izraeli államtól is kaptak támogatást. Ezért már 2011-ben is kapott fenyegetéseket a szórakozóhely, a szíriai fatah al-Iszlám csoporttól. A terrorakcióért felelősséget vállaló ISIS azonban nem említette külön a klubot, így ez az elmélet csak spekuláció maradt. A Laloux testvérek ráadásul már nem is köthetők a klubhoz, hiszen szeptemberben eladták a helyet a Legardere nevű médiacégnek.
Azt még továbbra sem tudni, mikor nyithatja meg újra kapuit a hely, mert a történtek ellenére a Bataclan folytatja. Erről Dominique Revert, a Bataclan egyik menedzsere beszélt a Billboard zenei magazinnak. Ahogy ő fogalmazott: "Újra kinyitunk, ez nem is kérdés. Néhány hónapig, évig nehéz lesz a szívünk. De kinyitunk. Nem adjuk meg magunkat."