Indul a Verzió Filmfesztivál, amely ezúttal is a világot és hazánkat napi szinten foglalkoztató ügyekről ad árnyaltabb képet. Az érpataki polgármestert, egy pszichiátriára küldött leszbikus lányt, vagy a menekültek érkezésére szélsőségesen reagáló falut lakóit is közelebbről ismerheti meg az elmúlt évek díjnyertes dokufilmjeiből.
A november 10-én kezdődő Verziót az különbözteti meg a többi hazai filmfesztiváltól, hogy a szervezők vállalása szerint olyan filmeket válogat a programba, amelyekre nem csak üres frázis a nagyon aktuális jelző. Így nem csak képbe lehet kerülni a fesztivál alatt, de még a kocsmai vagy otthoni beszélgetéseknél is tájékozottabnak tűnhetünk, ha például a melegek jogaira, a menekültkérdésre vagy a titkosszolgálatok megfigyelési módszereire terelődik a szó.
A menekültválság képei Szíriától Vámosszabadiig
Idén, nyilvánvalóan a közbeszédet egész évben uraló téma áll a fesztivál középpontjában, a menekültkérdés külön szekciót is kapott a programban. A Hajlék például egy lausenne-i, míg az Azok a vámosszabadi menekülttábor hétköznapjait mutatja be, előbbi a táborban élők, utóbbi a táboron kívül élő helyiekre fókuszál.
De a szekció legfontosabb filmje még így is a Szíriai Love Story lesz, amelynek alkotói öt éven át követtek egy szírai családot, úgy, hogy közben a rendezőt is letartóztatták. A 2009-ben induló sztori végigkíséri, hogyan csapódnak le a Szíriában és arab világban bekövetkező változások a család tagjain, és hogy hogyan viselik, hogy Franciaországba kell menekülniük az egyre fenyegetőbb közegből.
Egy asztalnál a gyilkosokkal
A nemzetközi panoráma szekcióban több, a világ rangos fesztiváljain bizonyított film is helyet kapott. A csend képét mi is nagyon dicsértük korábban, az 1967-es indonéziai népirtás következményeit vizsgáló filmben egy egykori áldozat öccse ül le beszélgetni bátyja közvetlen vagy közvetett gyilkosaival.
Az Érpatak-modell ugyan hazai terepen játszódik, de mivel egy külföldi stáb készítette, a nemzetközi szekcióba sorolták. Ettől függetlenül az érpataki polgármester különleges vezetési módszeréről szóló film most is erős hullámokat fog verni, ahogy az már a Budapesti Dokumentumfilm Fesztiválon is megtörtént. Politikai véleménytől függetlenül azonban már most kijelenthető, ez az egyik legfontosabb kordokumentum 2015 Magyarországáról.
A Játékszabályok valamennyivel könnyedebb szórakozást ígér, annak ellenére, hogy témája cseppet sem derűs. A filmben a mai munkaerőpiac ellentmondásairól kaphatunk képet, öt képesítés nélküli, fiatal álláskereső szemszögén keresztül.
A horvát Beteg pedig egy olyan lány történetét meséli el, akit 16 évesen pszichiátriai kezelésre küldtek, hogy kigyógyítsák a homoszexualitásból. Öt év után szabadul, de a kezelés megpróbáltatásaimiatt az öngyilkosság fogalkoztatja. A Beteg azonban nem csak a főszereplő lányról, hanem rajta keresztül egy egész társadalom tüneteiről ad kórképet.
Tud-e bármit is múltjáról a bulinegyed?
A programban megtaláljuk az idei év két ünnepelt magyar dokumentumfilmjét is, az öntörvényű magyar tiniről, Ricsiről szóló Driftert, vagy a szintén álmait kergető, fiatal roma gitárost, Antit középpontba helyező Tititát is.
De a rövidebb alkotások sem lesznek kevésbé izgalmasak: a szocializmus időszakának meleg ismerkedési szokásait felelevenítő Meleg férfiak, hideg diktatúrákról mi is írtunk korábban, de elég szürreálisnak és elgondolkodtatónak ígérkezik a Sárga csillagos kocsmák is, amelyben a bulinegyedben szórakozó fiatalokat kérdezik az épületek múltjáról.
A filmek vetítési időpontjáról, és helyszíneiről a Verzió hivatalos oldaláról vagy a fesztivál Facebook-eseményéből tájékozódhat.