Egy hangszer, amit a Beach Boys és a Led Zeppelin is használt, de hangja számos sci-fi és horror film zenéjében is feltűnik. Egy hangszer, aminek története összefonódik a szovjet titkosszolgálatokkal. Lenin kedvenc hangszerét, a theremint Najmányi László mutatja be szombaton a közönségnek.
A mai szintetizátorok ősének tekinthető theremint1920-ban, Szentpéterváron fejlesztette ki Lev Szergejevics Tyermen (Leon Theremin, 1896–1993) orosz tudós és zeneművész. A minden korábbitól különböző hangszer feltalálása egybeesett Lenin Oroszország villamosítására irányuló, nagyszabású modernizációs projektjének – KOMMUNIZMUS = ELEKTROMOSSÁG + SZOVJETHATALOM – elindításával. A bolsevik vezér meglátta a varázslatosnak tűnő, új hangszerben rejlő propaganda-értéket és felkarolta az ifjú feltalálót.
Utasítására thereminek százait építették, amelyekkel képzett muzsikusok járták a hatalmas ország távoli falvait, hogy demonstrálják az addig még villanyégőt sem látott muzsikoknak az elektromosság nyújtotta lehetőségeket.
Lenin javaslatára a tudós belépett a bolsevik pártba és a szovjet-orosz titkosszolgálat ügynöke lett és haláláig az is maradt. A kémszervezet megbízásából fejlesztette ki a máig használatos lehallgató berendezések legtöbbjét. Ő építette meg a világ első, nagy felbontású televíziós kameráját és adó-vevőjét, s neki köszönhetjük a robotrepülőgépek távirányításának megoldását is.
A mágikus hangszert olyan világhírű együttesek használták, mint a Beach Boys és a Led Zeppelin, nem evilági hangja számos sci-fi és horror film zenéjében feltűnik. Bob Moog amerikai elektromérnök a theremin működésének elve alapján konstruálta az első kereskedelemi forgalomba került szintetizátorokat.
Najmányi László 1993-ban, New Yorkban kezdte, Washington, Párizs, Berlin, Szentpétervár, Moszkva könyvtáraiban folytatta mindmáig tartó Theremin-kutatásait. Munkáját nem könnyítette meg, hogy a szovjet titkosszolgálat egyik legértékesebb munkatársának számos találmánya és sok, vele kapcsolatos fontos dokumentum még ma is államtitoknak számít Oroszországban, és munkaadója nagyszabású ködösítési kampánnyal igyekezett felderíthetetlenné tenni a valódi történetet.
A világ első térvezérlésű elektronikus hangszerét és feltalálója történetét Najmányi László elektronikus oratórium formájában, 2000 decemberében, a budapesti Zeneakadémián mutatta be a magyar közönségnek. Ugyanabban az évben a Magyar Rádió felkérésére elkészítette a történet hangjáték változatát. 2006-ban könyvben publikálta Theremin-kutatásai eredményeit.
Az utóbbi 15 évben több tucatnyi multimédiás theremin koncertet és ismeretterjesztő előadást tartott Budapesten és vidéken. A téma különböző aspektusait számos színházi- és táncszínházi bemutatóban dolgozta fel. Elkészítette Theremin-könyve videó-könyv változatát is. Az elektronikus művészetek, köztük az elektronikus zene történetéről 2011-ben a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen tartott féléves kurzust.
A 2015. október 17-én, a budapesti Rockmúzeumban sorra kerülő eseményen élő theremin bemutatóval fogja bevezetni a korabeli álló- és mozgóképekkel illusztrált előadást, amelynek végén a közönség is kipróbálhatja a különleges hangszert, amelynek egy működő példányát az előadó az intézménynek adományozta.
Najmányi László előadása
2015. október 17. szombat este 7 óra
ROCKMÚZEUM
Radnóti Miklós Művelődési Központ
1133 Budapest, Kárpát u. 23