Kult hvg.hu 2015. július. 22. 13:03

Egymillió percnyi történelem került fel a Youtube-ra

Pearl Harbor bombázása, Mussolini világbéke-beszéde, II. Erzsébet sztárokkal teli esküvői partija és Chaplin nászútja is megtekinthető mostantól a legnagyobb videómegosztó oldalon, miután az AP és a British Movietone több mint 550 ezer történelmi felvételt digitalizált.

Az Associated Press hírügynökség és az egykor filmhíradókat gyártó British Movietone összefogásának eredménye az a több mint 550 ezer darabból álló videóarchívum, amely 1895-től napjainkig terjedő skálán tartalmaz történelmi mozgóképeket. A két szervezet állítása szerint ez az eddigi legnagyobb hírvideó-adag, amit a Youtube-ra valaha is feltöltöttek.

Az AP egy bármikor megtekinthető vizuális enciklopédiának szánja az archívumot, ami szerintük egyedi nézőpontból mutatja be a legjelenetősebb modern történelmi eseményeket - írja a Guardian.

Többek közt olyan ikonikus történelmi események videói kerültek fel a portálra, mint az 1906-os San Francisco-i földrengés, Pearl Harbor 1941-es bombázása, Benito Mussolini 1931-es beszéde, amelyben világbékére szólít fel vagy amikor George W. Bush 2008-ban elhajol egy felé dobott cipő elől.

A könnyebb vonalas hírek is képviseltetik magukat, például Charlie Chaplin és Paulette Goddard 1936-os nászútja, Marilyn Monroe ötvenes évekbeli felvételei és Twiggy hatvanas évekbeli modellkedő videói is megtekinthetőek.

A terjedelmes állományban helyet kaptak különböző sportesemények, extrém időjárást bemutató riportok, technológiai mérföldkövek és több bizarr történelmi esemény is - utóbbiak közt találjuk, amikor 1935-ben Chicagóban elefánthajtó-versenyt tartottak, vagy amikor holland nudisták nyilvánosan gyakorlatoztak 2007-ben.

A British Movietone személyében a legjobb társra akadt az AP, mivel ők adták közre az első filmhíradót, ami a hangos, majd a színes technikákat alkalmazta.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?