Kult MTI / hvg.hu 2015. június. 26. 13:06

Ezentúl a könyvtárakban fogunk mozizni

Ideje új fogalmat tanulnunk: a vidéki településeken úgynevezett könyvtármozikat alakítanak ki. A cél, hogy a mozival nem rendelkező városokban is ingyenesen hozzáférhetőek legyenek a filmarchívumok.

Könyvtármozi-hálózat kiépítése kezdődik ebben az évben, amely a tervek szerint az ötezer fő alatti települések könyvtáraiban alapszolgáltatássá teszi a vizuális kultúrához való hozzáférést – mondta Ramháb Mária, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke, a program egyik kezdeményezője csütörtökön, a 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) kísérőrendezvényeként tartott, A kistelepülések mozgóképkultúrájának helyzete című konferencián. Elmondta, hogy a program másik kezdeményezőjével, Mikulás Ferenccel, a Kecskemétfilm Kft. ügyvezetőjével levelet írtak Hoppál Péter kulturális államtitkárnak, aki támogatásáról biztosította a tervet.

A könyvtármozi-hálózathoz szükséges infrastrukturális feltételek folyamatosan épülnek ki – mutatott rá Ramháb Mária, hozzátéve, hogy a filmeket a megyei könyvtárak fogják biztosítani. Megjegyezte, hogy a 19 megyei könyvtár több mint 2500, ötezer lakos alatti településen lévő könyvtárat lát el. A lakosság részére térítésmentes szolgáltatásként kívánjuk biztosítani a filmekhez történő hozzáférést, a könyvtári szolgáltatás részeként – fogalmazta meg a könyvtármozi lényegét.

A projekt lényege a tervel szerint az lenne, hogy a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet, az MTVA, valamint a Nemzeti Audiovizuális Archívum gyűjteményében rendelkezésre álló filmek ezentúl a könyvtárakban is elérhetőek legyenek bárki számára.

Korábbi, Cinema Paradiso című cikksorozatunk már foglakozott a kisebb települések mozihelyzetével, és a digitális kor utáni tervekkel. Az egyik részben a kissvárosokba utazó Mozgó Mozit, egy másik alkalommal új filmforgalmazási módszerekkel foglalkoztunk.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?