Múzeum lesz a Joy Division-énekes otthonából
A korszakalkotó poszt-punk-zenekar frontemberének, a néhai Ian Curtis-nek egykori lakását egy tehetős rajongó vásárolta meg.
A Manchester Macclesfield nevű városrészében található kétszobás lakást februárban dobta piacra az akkor aktuális tulajdonos, a rajongók pedig gyűjtést kezdtek, hogy ki tudják fizetni az ingatlan 115 ezer fontos árát. Itt forgatta Anton Corbijn is a Joy Division történetét feldolgozó Control című 2007-es filmének vonatkozó jeleneteit is.
Most azt történt, hogy az izraeli származású, Joy Division-rajongó zenész és üzletember, a 48 éves Hadar Goldman kifizette a lakás árát és még 75 ezer fontnyi járulékos költséget, s megvásárolta Ian Curtis egykori otthonát. Goldman úgy tűnik szívesen fektet be történelmi épületekbe és tárgyakba: korábban már megvásárolta az Egyesült Államok első nemzeti bankjának texasi épületét, vagy Mozart apjának Leopoldnak a zongoráját, melyen a gyermek Wolfgang Amadeus gyakorolt.
"Bár majdnem a dupláját fizettem a kikiáltási árnak, úgy éreztem, hogy meg kell tennem ezt a lépést. Főleg azok után, hogy megtudtam, a rajongók nem voltak képesek összegyűjteni a szükséges összeget, s nem tudják megvásárolni azt az ingatlant, melyben ifjúságom egyik zenész hőse élt"- nyilatkozta Goldman, aki hozzátette, a Joy Division olyan zenei örökséget hagyott hátra, mely számos mai zenekarra is hatással volt. "Ez az egész nem kizárólag a történelemről, meg múltról szól. A Joy Division örökségét át kell vinni a huszonegyedik századba.", mondja az új tulajdonos.
A Joy Divison 1976-ban alakult Manchesterben, még Warsaw néven, egy évvel később vették fel a Joy Division nevet (Bernard Sumner gitáros és Peter Hook basszusgitáros egyébként a Sex Pistols helyi koncertje után döntöttek úgy, hogy együttest alakítanak). Pályafutásuk során összesen két sorlemezük jelent meg (Unknown Pleasures, 1979; Closer, 1980). Az énekes, Ian Curtis - aki nős volt és egy gyermek édesapja - 1980. május 18-án akasztotta fel magát manchesteri lakásában. Három zenésztársa New Order néven folytatták pályafutásukat.
A Joy Division zenekarok tucatjára volt nagy hatással a U2-tól és a Cure-tól az Interpolig és az Editorsig.