Kult hvg.hu 2015. április. 27. 09:24

Áll a bál a Zeneakadémián, visszavonták a vezetők megbízatását

Visszavonta a kancellár a Zeneakadémia vezetőinek megbízatását pénteken, sokan azon aggódnak, hogy működésképtelenné válik az intézmény. A Fidelio értesülését több érintett megerősítette a hvg.hu-nak. A háttérben az egyetemi vezetők és a kormány által kinevezett kancellár között már eddig is elmérgesedett viszony állhat, illetve az, hogy a hamarosan lejár a személyi kérdések "egyszerű" megoldására a kancellár rendelkezésére álló 120 nap.

A Fidelio több forrásból úgy értesült, hogy a Zeneakadémia december végén kinevezett kancellárja, Kupper András pénteken azonnali hatállyal visszavonta az intézmény vezető beosztású alkalmazottainak megbízatását. Ez a lap szerint mintegy tucatnyi embert érint, a programszervezéstől a jogi osztályig. Végleges kinevezésekre csak új pályáztatások nyomán kerülhet sor – ezeket a pályázatokat viszont csak egy elfogadott Szervezeti és Működési Szabályzatnak (SzMSz) megfelelően lehet kiírni.

A lap arról is ír, hogy Kupper András és a Zeneakadémia rektorának és szenátusának viszonya soha nem volt felhőtlen, a héten történt események fényében pedig már végképp reménytelennek tűnik a békülés.

Vigh Andrea a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora
MTI / Marjai János

Kedden a Zeneakadémia húsztagú szenátusa egy emberként szavazta le a kancellár előterjesztéseit, az SZMSZ-re vonatkozó javaslatát a kancellár pedig még az ülésen visszavonta, erről így szavazni sem lehetett. A Szervezeti és Működési Szabályzat pedig az egyetemi működés talán legfontosabb alapdokumentuma, amelynek február végéig konszenzussal meg kellett volna születnie.

A szenátus több tagja is úgy nyilatkozott, hogy reménytelennek tartják az együttműködést a kancellárral, és erősen aggódnak, hogy a rossz döntések nyomán működésképtelenné válik a Zeneakadémia, valamint sérelmezik, hogy számos kifejezetten szakmai-művészeti kérdésben is – például tanári kinevezések, szakmai díjak – a kancellár magának tartaná fent a döntés jogát. Korábban levélben kérték a rektort és a fenntartót, hogy gondolják újra Kupper kinevezését, de kérésük egyelőre nem talált meghallgatásra.

Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora nagyon bízik a fenntartóval folytatott egyeztetések sikerességében, ezért egyelőre nem kíván nyilatkozni, mint a hvgh.hu-nak mondta, jelenleg is tárgyalások folynak a helyzet rednezésére.

A hvg.hu több forrásból is úgy tudja, hogy a kancellár - a rektor, a szenátus és a közte lévő nagyon súlyos, hónapok óta tartó ellentété mellett - azért vonta vissza a vezetői megbízásokat, mert a törvény szerint hamarosan lejár az a 120 nap, amely a törvény szerint rendelkezésére áll, hogy a személyi kérdésekben minden további (végkielégítés, indoklás) nélkül döntsön. Többen azt mondták, az is elképzelhető, hogy maradhatnak a mostani vezetők (vagy közülük néhányan), de egyelőre nem döntött a kancellár, így viszont van ideje ezt átgondolni.

Valószínűleg hétfőn kapják meg a dokumentumot a vezetők, amely arról szól, hogy visszavonják a határozott idejű megbízásukat, s ezzel megbízottként folytassák a munkájukat (ha akarják).

Lapunk úgy tudja, hogy a Zeneakadémián kialakult helyzet maitt az EMMI is aggódik, ezért a háttérben hetek óta próbálja elsimítani a feszültségeket - eddig kevés sikerrel.

A nagyhírű egyetem oktatási oldalát (például a tanszékvezetőket) nem érintit az átalakítás, a képzés, a hamarosan induló felvételeik, a vizsgáztatások rendben zajlanak.

Kupper András viszont később az MTI-nek hétfőn nyilatkozva kategorikusan cáfolta a vezetői visszahívásokat. Elmondása szerint szervezeti átalakítással szeretné hatékonyabbá tenni az egyetem gazdasági-jogi-műszaki működését, azokat a területeket tehát, amelyekért egy kancellár felelős. Felállítottak egy kodifikációs bizottságot, amely részletesen áttekinti az SZMSZ tervezetét, reményei szerint így elérhető lesz a konszenzus. Ennek módosításának elfogadása után kerülhet sor az új vezetői pályázatok kiírására.

A kancellár hangsúlyozta: minden jelenlegi vezető munkájára számít továbbra is. "Az új pozíciókra elsősorban az egyetem régi embereiből válogatnánk, az átalakítással ugyanakkor módosulhatnak pozíciók, és kívülről is érkezhetnek új vezetők" - tette hozzá. Jelezte azt is, hogy a munkatársakat nem szeretné kész helyzet elé állítani, ezért megkezdte a velük való személyes konzultációt.