Kult MTI 2015. február. 10. 15:30

Páratlan felvételeket mutattak be a 100 évvel ezelőtti Kínáról

Az 1900-as évek Kínáját bemutató ritka felvételeket vetítettek le Londonban.

A kínai Csing-dinasztia (1644–1912) alkonya óta rögzített, ritkán látható felvételeket vetített le a hét elején Londonban a Brit Filmintézet (BFI) a közelgő kínai újév alkalmából. 

A nagyjából egyórás alkotás 22 rövidebb felvételből épül fel, amelyeket az élet különböző területeiről származó emberek, többek közt telepesek, misszionáriusok, tudósok és utazók rögzítettek. Az anyagok közt az 1901 és 1948 közötti időszakból származó úti beszámolók és filmhíradók is akadnak. 

A Nagy-Britanniában működő kínai nagykövetség kulturális illetékese, Hsziang Hsziao-vej szerint a 2015-re meghirdetett kínai-brit kulturális párbeszéd évének fontos részét képezi a filmművészet. 

A hétfőn levetített montázs első képkockáin hagyományos Csing-dinasztia korabeli ruhákat és hosszú lófarokfrizurát viselő férfiak láthatóak: a fekete-fehér némafelvétel nagyjából 1902-ből származik. A filmanyag következő része Peking mindennapjaiba, szegények és gazdagok temetésébe nyújt bepillantást. 

Ezután Kína "két Velencéje", Szucsou és Hangcsou, majd Sanghaj, a korabeli Kínát a világ többi részével összekötő legfontosabb közlekedési csomópont mutatkozik be a felvételeken. A nézők továbbá Csungcsing hajósainak és a délnyugat-kínai Jünnan tartomány gyéren lakott vidékein élő etnikai kisebbségek életébe is bepillantást nyerhetnek. 

Edward Anderson, a Brit Filmintézet (BFI) nemzeti archívumának amatőr filmekkel foglalkozó kurátora szerint az ehhez hasonló felvételek valóban képesek visszarepíteni az embert az időben. Mint hozzátette, a filmanyag hatására a nézők felidézhetik magukban az 1900-as évek Nagy-Britanniáját, és végiggondolhatják, hogy mind Kína és mind Nagy-Britannia milyen hatalmas változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?