Kult Bodnár Zsolt 2015. január. 11. 21:35

Botrányos a történelme, de a legnagyobb buli a Golden Globe

Órákon belül megkezdődik Los Angelesben a 72. Golden Globe-gála, a 2015-ös filmes díjszezon első nagy állomása. A Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók által megszavazott nyertesek között nagy meglepetésekre is számíthatunk - a főleg komikus szerepeiről ismert Jennifer Aniston és Steve Carell is drámai kategóriában arathat győzelmet. A magyar idő szerint hajnali 2-kor kezdődő díjátadót a hvg.hu is élőben közvetíti.

Bár sokan még mindig az Oscar előszobájaként emlegetik a Golden Globe-ot, nem árt tisztában lenni a két elismerés közt lévő legfőbb különbséggel: míg előbbi díjazottjait az Amerikai Filmakadémia szakemberei választják meg, addig az utóbbi nyerteseiről a Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók döntenek. A HFPA (Hollywood Foreign Press Association) névre hallgató társaság egy nagyjából 100 tagból álló szervezet, melynek Návai Anikó személyében egy magyar tagja is van.

Az újságírói díjjal önmagában persze még nem lenne semmi probléma, de a szervezet történetét több kétes esemény is beárnyékolja. Az egyik legismertebb eset Pia Zadora színésznő 1981-es győzelme a legjobb újonc kategóriában - néhány héttel a Golden Globe után ugyanis az Arany Málna-díjat is átvehette ugyanazért a szerepért. Később az is kiderült, hogy a színésznő akkori férje a milliárdos üzletember Meshulam Riklis volt, aki a felesége díjazásáért indított kampányba jelentős dollármennyiséget fektetett, néhány HFPA-tagot pedig exkluzív utazásokra is befizetett.

AFP / Robyn Beck

Egy másik híres eset a Díva (Burlesque) című film körüli balhé. Az még hagyján, hogy a Rotten Tomatoes kritikagyűjtő oldalon mindössze 37%-os eredményen álló film megkapta a legjobb betétdalért járó Golden Globe-díjat, de jelölték a legjobb filmre is. Ezt az Independent szerint úgy sikerült elérni, hogy a gyártó stúdió, a Sony elreptetett egy pár döntőbírát Las Vegasba, és minden költségüket fedezte az ott tartózkodásuk alatt, beleértve a luxushotelt, az ingyen étkezést és a Díva főszereplője, Cher által adott koncertet is.

A hasonló esetek miatt mindig érdekes kettővel elosztani a Golden Globe-ra jelöltek névsorát, hiszen a recept egyértelmű: minél több sztár esélyes a díjra, annál rangosabb lesz a gálán megjelenő hírességek listája. Idén is több olyan nevet találhattunk a jelöltek között, akiknek a nagyobb renoméval rendelkező díjakra idén kevés esélyük van - például Amy Adams, Helen Mirren vagy Lana del Rey. Ugyanez a tévés díjaknál is igaz, bár el kell ismerni, az idei lista meglehetősen merészre és erősre sikeredett.

A kétes szakmai hitelesség mellett ugyanakkor a Golden Globe mellett szól az, hogy általában a legélvezetesebb gálát ők szokták rendezni - ez pedig nagyban köszönhető az aktuális házigazdáknak. Idén sorozatban harmadik alkalommal a Tina Fey-Amy Poehler vezényli le az eseményt, akik abból a szempontból tökéletesek a szerepre, hogy a sorozatok világából érkezve (Fey A stúdió, Poehler a Városfejlesztési osztály főszerepével vált ismertté) pontosan ismerik a tévés jelöltek helyzetét, komikusként pedig a hollywoodi filmsztárokból tudnak csípős, de még éppen nem pofátlan módon poént csinálni.

Tina Fey és Amy Poehler, a házigazdák
AFP / Frederic J. Brown

Ilyenkor természetesen a fogadóirodák forgalma is megnő, az Odds Checkerről pedig azt is megtudhatjuk, mely alkotások és személyek győzelme esetén fizetik a legnagyobb összeget. A Sráckor és a Birdman győzelme a két filmes kategóriában szinte nem is kérdés, de - részben a dráma és a vígjáték/musical szétválasztása miatt - annál meglepőbbek a színészi kategóriák éllovasai: a fogadóirodák szerint a Stephen Hawkingot játszó Eddie Redmayne és a Vadregény című musical főszerepét játszó Emily Blunt is Arany Glóbusszal a kezében távozhat a gáláról.

A 2015-ös Golden Globe-díjátadót a hvg.hu-n is élőben követhetik, magyar idő szerint hajnali 2 órától.

A jelöltek teljes névsora

Legjobb film (dráma): Sráckor, Kódjátszma, Selma, Foxcatcher, A mindenség elmélete
Legjobb film (musical/vígjáték): Birdman, A Grand Budapest Hotel, Vadregény, Büszkeség és bányászélet, St. Vincent
Legjobb férfi főszereplő (dráma):
Steve Carell (Foxcatcher), Benedict Cumberbatch (Kódjátszma), Jake Gyllenhaal (Éjjeli féreg), David Oyelowo (Selma), Eddie Redmayne (A mindenség elmélete)
Legjobb férfi főszereplő (musical/vígjáték):
Ralph Fiennes (A Grand Budapest Hotel),Michael Keaton (Birdman), Bill Murray (St. Vincent), Joaquin Phoenix (Beépített hiba),Christoph Waltz (Nagy szemek)
Legjobb női főszereplő (dráma):
Jennifer Aniston (Cake), Felicity Jones (A mindenség elmélete), Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Holtodiglan), Reese Witherspoon(Vadon)
Legjobb női főszereplő (musical/vígjáték): Amy Adams (Nagy szemek), Emily Blunt(Vadregény), Helen Mirren (Az élet ízei), Julianne Moore (Térkép a csillagokhoz), Quvenzhané Wallis (Annie)
Legjobb férfi mellékszereplő: Robert Duvall (A bíró), Ethan Hawke (Sráckor), Edward Norton (Birdman), Mark Ruffalo (Foxcatcher), J.K. Simmons (Whiplash)
Legjobb női mellékszereplő: Patricia Arquette (Sráckor), Jessica Chastain (A Most Violent Year), Keira Knightley (Kódjátszma), Emma Stone (Birdman), Meryl Streep (Vadregény)
Legjobb rendező: Wes Anderson (A Grand Budapest Hotel), Ava DuVernay (Selma), David Fincher (Holtodiglan), Alejandro González Iñárritu (Birdman), Richard Linklater (Sráckor)
Legjobb forgatókönyv: Wes Anderson (A Grand Budapest Hotel), Gillian Flynn (Holtodiglan),Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo (Birdman),Graham Moore (Kódjátszma), Richard Linklater (Sráckor)
Legjobb filmzene: Alexandre Desplat (Kódjátszma), Johan Johansson (A mindenség elmélete), Antonio Sanchez (Birdman), Hans Zimmer (Csillagok között), Trent Reznor(Holtodiglan)
Legjobb betétdal: Lana Del Rey - Big Eyes (Nagy szemek), John Legend & Common - Glory(Selma), Patti Smith & Lenny Kaye - Mercy Is (Noé), Annie - Opportunity (Annie), Lorde - Yellow Flicker Beat (Az éhezők viadala: A kiválasztott - 1. rész)
Legjobb animációs film: Hős6os, Az élet könyve, Doboztrollok, Így neveld a sárkányodat 2, A Lego-kaland
Legjobb idegen nyelvű film: Lavina (Svédország), Gett (Izrael), Ida (Lengyelország),Leviatán (Oroszország), Mandarinok (Észtország)

Legjobb drámai sorozat: The Affair, Downton Abbey, Trónok harca, A férjem védelmében, Kártyavár
Legjobb vígjátéksorozat:
Csajok, Jane the Virgin, Orange Is the New Black, Szilícium-völgy, Transparent
Legjobb minisorozat: Fargo, The Missing, A törvény nevében, Igaz szívvel, Olive Kitteridge
Legjobb férfi főszereplő (drámai sorozat): Clive Owen (A sebész), Liev Schreiber (Ray Donovan), Kevin Spacey (Kártyavár), James Spader (Feketelista), Dominic West (The Affair)
Legjobb férfi főszereplő (vígjátéksorozat): Don Cheadle (Gátlástalanok), Ricky Gervais(Derek), Jeffrey Tambor (Transparent), Louis C.K. (Louie), William H. Macy (Szégyentelenek)
Legjobb férfi főszereplő (minisorozat/tévéfilm): Martin Freeman (Fargo), Mark Ruffalo(Igaz szívvel), Billy Bob Thornton (Fargo), Matthew McConaughey (A törvény nevében),Woody Harrelson (A törvény nevében)
Legjobb női főszereplő (drámai sorozat): Claire Danes (Homeland), Viola Davis (How to Get Away with Murder), Julianna Margulies (A férjem védelmében), Ruth Wilson (The Affair),Robin Wright (Kártyavár)
Legjobb női főszereplő (vígjátéksorozat): Lena Dunham (Csajok), Edie Falco (Jackie nővér), Gina Rodriguez (Jane the Virgin), Julia Louis-Dreyfus (Az alelnök), Taylor Schilling(Orange Is the New Black)
Legjobb női főszereplő (minisorozat/tévéfilm): Maggie Gyllenhaal (The Honourable Woman), Jessica Lange (Amerikai Horror Story), Frances McDormand (Olive Kitteridge),Frances O'Connor (The Missing), Alison Tolman (Fargo)
Legjobb férfi mellékszereplő (sorozat): Matt Bomer (Igaz szívvel), Alan Cumming (A férjem védelmében), Colin Hanks (Fargo), Bill Murray (Olive Kitteridge), Jon Voight (Ray Donovan)
Legjobb női mellékszereplő (sorozat): Uzo Aduba (Orange Is the New Black), Kathy Bates(Amerikai Horror Story), Joanne Froggatt (Downton Abbey), Allison Janney (Mom), Michelle Monaghan (A törvény nevében)