Egy évek óta a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban őrzött képről kiderült, nem Aristide Maillol kevésbé ismert unokaöccse, hanem maga a világhírű művész festette.
Egy eddig nem ismert Aristide Maillol-festmény került elő a kaposvári Rippl-Rónai múzeum gyűjteményéből, amelyről mindeddig azt hitték, valaki más festette – írja a Somogy megyei online lap, a Sonline.hu.
A Házcsoport című festmény évtizedek óta az intézmény tulajdona, ám mostanáig mindenki úgy tudta, a Aristide Maillol unokatestvérének, Gaspard-nak a műve, és a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum egyik munkatársának, Géger Melindának a szobájában lógott. A képet most a múzeum kölcsönadta a Magyar Nemzeti Galéria Rippl-Rónai és Maillol – Egy művészbarátság története című kiállítására, ezért restaurálták és kiderült, nem Gaspard, hanem Aristide Maillol művéről van szó.
Géger Melinda azt mondta, a Rippl-hagyatékban több Gaspard Maillol-kép is volt, ugyanis Aristide unokaöccse annak idején éppen a világhírű kaposvári mester biztatására kezdett el festeni. Miután azonban eddig a Házcsoport című képet egy nem túl ismert alkotó munkájának hitték, ezért eddig Kaposváron nem került szóba a kép kiállítása. A restaurálás után viszont egy színgazdag, dekoratív, érdekes geometriával készített festmény lett a megkopott műből, amely a budapesti kiállítás után a Rippl-villába kerül majd, vagyis a tavasz közepétől már a kaposváriak is megcsodálhatják.
Rippl-Rónai József és Aristide Maillol 1890 körül ismerkedett meg egymással, a magyar művész ekkor hagyta ott Munkácsy Mihály párizsi műtermét, s került kapcsolatba a Nabis-körrel, akiket Gauguin tiszta színekkel operáló festési módszere inspirált. Rippl-Rónai ismertette össze Maillolt a Nabis-kal, sőt, egy anekdota szerint ő terelte a szobrászat felé is az eleinte festészettel és szőnyegtervezéssel foglalkozó Maillolt, akinek nagyon megromlott a látása.
Gaspard Maillol, Aristide unokaöccse bár nem volt olyan tehetséges, de Rippl-Rónai meglátta benne a tehetséget, és tanítgatta is a fiatalembert. Amikor aztán elbúcsúztak, Gaspard több képét is mesterének ajándékozta, melyek aztán a magyar művésszel együtt érkeztek Kaposvárra.