A látványos aréna-harcokat hidegháborús taktikázás váltotta fel, de a belassulás ellenére még mindig magasan kiemelkedik a fiataloknak szánt regényadaptációk közül. Jennifer Lawrence újra hódít, Philip Seymour Hoffman pedig az utolsó szerepében tűnik fel a sorozat kettévágott fináléjának első részében.
Hiába vesztett a lendületéből a harmadik részre Az éhezők viadala, még mindig a legjobb ifjúsági regény-feldolgozásról beszélünk – ami egyébként nem is teljesen fair skatulya, hiszen a széria politika- és médiakritikája a „komoly” filmek között is egyedülálló. Ha Hollywoodot nem producerek irányítanák, akkor egy tisztességes trilógiát tudnánk magunk mögött, ehelyett láttunk eddig két nagyon jó filmet, most pedig egy jó filmet, aminek nézése közben nem tudunk elvonatkoztatni attól, hogy milyen jó lett volna, ha nem szabdalják ketté az utolsó részt. Jövőre pedig jön az utolsó rész második fele, mert most ez a trendi.
A Futótűz alcímet viselő második rész ott ért véget, hogy a viadal díszleteit leromboló Katniss és Peeta útjai elválnak – előbbi, néhány társával együtt a titkos lázadás székhelye, a 13. körzet felé veszi az irányt, míg utóbbit a Capitolban (azaz az elit által lakott fővárosban) tartják fogva. Apokalipszis-helyzet pipa, szerelmi dráma pipa. Még egy jó kis Birodalom visszavág stílusú bunkerben tervezgetésnek is szépen megágyaztak.
Azzal alapból semmi probléma nincs, hogy egy kicsit visszavettek a tempóból, ennyi rohangálás után rájuk is fért a pihenés, és a hidegháborús taktikázgatás is lehet izgalmas, mégis van valami, ami hiányzik ebből a részből.
Ott csöppenünk bele a történet folytatásába, hogy a magába zuhant Katnisst (Jennifer Lawrence) lekísérik a 13. körzet sokemeletnyi mélyen fekvő bázisára, és a két fővezér, Coin elnöknő (Julianne Moore), illetve a korábbi játékmester, Plutarch Heavensbee (Philip Seymour Hoffman, az utolsó szerepében) elé állítják, hogy legyen már a készülő forradalom kampányarca. Bár Coin nincs meggyőződve arról, hogy az összetört szívű lány képes lenne tömegeket megmozgatni, azért ne legyenek kétségeink, egy rövid huza-vona után csak átmegy a castingon. De tudja egyáltalán, mire vállalkozott?
A fejesek befizetik a lányt egy kisebb körútra, bár szegénynek csak egy szétbombázott háborús övezetekből álló low-cost ajánlat jutott. Persze nagyon ismerős, amit látunk: a „vezér” kimegy a nép közé, elbeszélget az emberekkel, ösztönző szónoklatokat tart, és közben ezerrel pózol. Az izgalom kedvéért beveti a csak az ő számára kifejlesztett hi-tech nyílvesszőket, amik mellett a vállról indítható rakéták szépen elbújhatnak. Természetesen nem egyedül utazgat: kirendeltek mellé egy dokumentumfilmes csapatot – a retorikához nagyon értő Cressida (Natalie Dormer) vezetésével –, akik a megfelelő szögekből rögzítik a megfelelő beszédeket, majd azokat gondosan megvágva leadják a köztévén. Ha ez nem lenne elég, még egy aljasmód fülbemászó kampánydal is elhangzik. Igen, igen.
Közben előhalásszák Katniss korábbi mentorait is: az italtól megfosztott, ennek megfelelően pedig igencsak morcos Haymitch (Woody Harrelson) és a csillogó-villogó kosztümöket és smink-paróka kombóját nélkülözni kényszerülő Effie (Elizabeth Banks) segédkeznek a stúdióban felvett, előre megírt propagandafilm elkészítésében. Na, azért a másik oldalt sem kell félteni, amíg a lázadók a passzív polgárok mozgósítására törekszenek, addig a Capitolban nagy erőkkel dolgoznak annak meghiúsításában. Nagy fegyvertényt jelenthet a kezük között lévő Peeta, aki Caesar Flickerman obersovszkysta talk show-jában („Nem akartál még valamit üzenni az embereknek?”) figyelmezteti a népet, hogy nem kell itt lázadozni.
Az egyensúlyt mindenesetre nagyon jól eltalálták a készítők. Természetesen Katnisséknek drukkolunk, de azért nem fekete-fehér a történet – kiderül, mi minden megy a „jó cél érdekében” címszó alatt.
De sajnos majdnem minden izgalmas jelenetre jut egy olyan, amin érződik a forgatókönyvírók billentyűzet fölött remegő keze, miközben azt mormogják: „hogy lehetne ezt a sztorit még széjjelebb húzni?”. Az egyik feszültségkeltőnek szánt jelenetben például a diehardos „0,001 másodpercnél megállítjuk a ketyegő bombát” toposz és a mindennapok problémáit pedzegető barátokköztös szappandrámák egészen különös ötvözetét láthatjuk: a világforradalom vezetőjének húga egy kint rekedt macskáért kockáztatja az életét – nővére pedig természetesen őérte.
Azért egy ponton az is eszébe jutott az íróknak (vagyis, gondolom, a regényírónak), hogy ennyi taktikázgatás meg akció mellett gondolni kellene a mozis bevételek jelentős hányadát termelő tinilányokra: minden eddiginél nagyobb szerepet kap a Katniss-Peeta páros örök gyertyatartója, Gale is (akit az a Liam Hemsworth játszik, aki a legszexibb élő férfinek az öccse – mármint ezt nem én mondom).
Ha valamivel sosem volt probléma a franchise története során, akkor az a színészválasztás. Jennifer Lawrence-t amúgy is jó pillanatban, Oscar-díja megszerzése idején kapta el a casting-csapat, de ifjúsági adaptáció-szinten teljesen rendben van a két szépfiú, Josh Hutcherson és Liam Hemsworth játéka is, bár kétségtelen, hogy nem ők adják el a show-t színészileg. Azt ugyanis megteszik a zseniális mellékszereplők: a korábban már több filmben együtt játszó (kapásból: A nagy Lebowski, Boogie Nights, Magnólia) Philip Seymour Hoffman-Julianne Moore páros között úgy is szemrevalóan tökéletes az összhang, hogy szerepük igazából súlytalan lenne, ha nem pont ők alakítanák a két vezért. Woody Harrelson és Elizabeth Banks a legváratlanabb helyzetekben szállítja a poénokat, Donald Sutherlandről pedig még mindig elhisszük, hogy egy kegyetlen diktátor.
A csodálatosan hangzó Az éhezők viadala: A kiválasztott - 1. rész teljes címre keresztelt mű ugyan nem lett egy olyan szép kerek film, mint két elődje, inkább csak jó kis mellékszálak kissé egyenetlen katyvaszának lehet nevezni, azonban gyönyörűen felvezeti a nagy finálét. Akkor jövőre, ugyanekkor, ugyanitt.
Az éhezők viadala: A kiválasztott - 1. rész 2014. november 20-tól látható a magyar mozikban, a Fórum Hungary forgalmazásában.