Kult hvg.hu 2014. október. 30. 10:20

Skót hiphop-zenekar nyerte a rangos brit albumdíjat

A Young Fathers esélyesebbnek gondolt vetélytársakat utasított maga mögé szerda este.

A nagy presztízsű és nagyhatású Mercury Prize-t – melynek történetéről és idei jelöltjeiről korábban már hírt adtunk – tegnap este adták át a londoni Roundhouse-ban.

A díjat végül nem az esélyesek, a sokak által befutónak tippelt Blur-énekes, az idén első igazi szólólemezével jelentkező Damon Albarn, az izgalmas R&B-elektro-art-popban utazó FKA twigs, a expresszív gitáros-énekesnő, Anna Calvi, vagy a kommerciálisan is kiemelkedően sikeres, rockos Royal Blood duó nyerte, hanem a háromtagú edinburghi hiphop-formáció, a Young Fathers, mely idén jelentette meg Dead című bemutatkozó nagylemezét (az idén jelölt tizenkét albumból egyébként hét debütáló nagylemez volt).

A győztes formáció, a Young Fathers

A Young Fathers libériai, nigériai és skót származású tagokból álló, 2008-ban alakult pszichedelikus beütésű hiphop-trió, melynek tagjai tinédzserként ismerkedtek össze egy edinburghi rapbuliban. A New Musical Express szerint olyanok, mint a De La Soul és a 3T, "de már a hipsztergeneráció számára újragondolva", míg a Guardian szerint zenéjük a korai, Blue Lines-album korabeli Massive Attacket juttathatja eszünkbe. Esélyeiket tizenkettő az egyhez adták tegnap este előtt a fogadóirodák.

Ami a Mercury Prize múltját illeti: nyert már többek közt a Primal Scream, a Portishead, a Pulp, PJ Harvey, a Franz Ferdinand, az Arctic Monkeys, az Elbow, és az xx. A 2013-as győztes James Blake Overgrown című nagylemeze volt, két évvel ezelőtt az Alt-J An Awesome Wave című lemeze kapta a Mercury Prize-t.

A győztes album teljes egészében:

 

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?