Kult hvg.hu 2014. július. 29. 08:49

Pataky Attila: "Most legyek boldog? A saját pénzünket kapjuk vissza"

Pataky Attila szerint a Nemzeti Kulturális Alap szűkmarkúan bánik vele és kollégáival, ráadá­sul saját pénzükből finanszírozzák őket – írja a Bors.

Kétmillió-hatszázezer forintot kaptak az államtól Pataky Attiláék, amit a Zenei Kollégium pályázatán nyertek el, hogy elkészítsék 32. albumukat, de a zenész azt mondja: jó tízmíllió forintnyi jogdíjat fizettek már az államnak zenekarával az elmúlt években – írja a Bors.

A pályázaton nyertes több neves és a nagyközönség számára alig ismert művész kapott támogatást munkássága folytatásához. A pénz el­osztásáról szakmai zsűri döntött, figyelembe vé­ve az adott előadó zenei életben végzett tevékenységét, valamint azt, hogy az ebből adódó jogdíjakkal ő maga hogyan növelte az állami büdzsét. Tizenkét kategóriában osztottak pénzt, köztük alkotói, komoly- és könnyűzenei, pályakezdő művészek támogatására, kortárs zenei értékek és rockzenei művészek bemutatkozására.

Fülöp Máté

"Most legyek boldog? A saját pénzünket kapjuk vissza – vagyis még azt sem – más jogcím alatt, mint ahogy elvették. Ennél sokkal többet vettek el tőlünk és másoktól is, az összeg szerintem összesen olyan nyolcszázmillióra rúghat. Csak megjegyzem, hogy a szerzői jog­védőkhöz is pályáztam, de egyetlen fillért nem nyertem negyven év zenélés után" – nyilatkozta a Borsnak Pataky, aki szerzőként is számtalan slágert jegyez.

A Nemzeti Kulturális Alap a mostani körben összesen több mint 342 millió forintot osztott szét. Ez az összeg a Magyar Szerzői Jogvédő Irodától (Artisjus) és az Előadóművészi Jogvédő Irodától (EJI) régebben elvett pénzekből adódik össze. Korábban a két érdekvédelmi szervezet saját hatáskörben, szintén pályáztatás útján osztotta ki ezeket az pénzeket – írja a lap.

A szerzői jogi törvény módosítása nyomán az NKA-hoz kell befizetni annak az összegnek a hetven százalékát, amelyet a hazai közös jogkezelők tagjaik saját döntése alapján a játszottság szerint járó jogdíjukból elkülönítettek. A fennmaradó harminc százalékot szociális támogatásokra fordítja az Artisjus.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?