2014. május. 12. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 12. 16:04 Kult

Botránnyal indulhat a cannes-i filmfesztivál

Nem szűnik a nyilatkozatháború a francia sajtóban a szerdán kezdődő cannes-i fesztivál nyitófilmje, a Grace – Monaco csillaga körül, amelynek bemutatóját már többször elhalasztották. A francia rendező, Olivier Dahan és az amerikai forgalmazó, Harvey Weinstein művészi kérdéseken vitázik, a monacói hercegi család pedig kitalációnak minősítette az életrajzi történetet, és a díszbemutató bojkottjára kéri a sajtót.

Grace Kelly egykori amerikai színésznő a cannes-i filmfesztiválon, Alfred Hitchcock Gyilkosság telefonhívásra című thrillerjének bemutatóján ismerte meg III. Rainer monacói herceget, akihez 1956-ban feleségül ment, 27 évesen.

A párt Nicole Kidman és Tim Roth alakítják a francia rendező filmjében, aki azonban nem a tündérmesét vitte vászonra, hanem a hercegi párnak hat évvel később, Caroline és Albert megszületése után bekövetkezett házassági válságát. Miközben a hercegnői szerepben boldogtalan Grace-t Hitchcock megpróbálja visszacsábítani Hollywoodba, a herceg adóügyi kérdések miatt diplomáciai válságba keveredik a szomszédos Franciaországgal.

A filmet eredetileg januárban mutatták be, aztán minden magyarázat nélkül március 19-re halasztották a világpremier időpontját, amelyre végül szerdán, a cannes-i fesztivál nyitónapján lesz. Magyarországon pénteken látható először az alkotás.  

A csúszást a sajtó a rendező és az amerikai forgalmazó közti művészi konfliktussal magyarázza. Oliver Dahan szerint túlságosan kommersz filmet szeretett volna csinálni a történetből, és ki akart vágni minden, számára nem tetsző részt az alkotásból. Weinstein és Dahan között odáig fajult a vita, hogy az amerikai producer le akart mondani a forgalmazási jogokról. Ezt végül nem tette meg, de az üzengetés folytatódott a két filmes között.

Miután Weinstein állítólag a szerződés értelmében nem szólhatott bele a film vágásába, az alkotás a rendezői változatban kerülhet a mozikba. "Franciaországban vagyunk, és Cannes-ban az egyetlen változat a rendezői változat" – hozta meg a végső döntést Thierry Frémaux, a cannes-i fesztivál igazgatója.

Ezzel párhuzamosan azonban az 1982-ben, autóbalesetben elhunyt monacói hercegnő gyermekei már előre elhatárolódtak az alkotástól. II. Albert, Caroline és Stéphanie nem látták a filmet, de közleményt adtak ki, amelyben a film előzetese alapján kitalációnak minősítették a szerintük téves történelmi és gyanús irodalmi referenciákon alapuló történetet.

Stéphanie a Nice Matin regionális napilapban hétfőn megjelent interjúban azt mondta, hogy ezt a filmet, amely "nem dicséri sem Monacót, sem azt a nagy embert, III. Rainert, aki az apám volt", "soha nem lett volna szabad megcsinálni". A hercegnő testvéreihez hasonlóan nem lesz ott a cannes-i bemutatón, és azt kérte a fotósoktól, hogy tiltakozásul tegyék le a fényképezőgépeiket a földre, amikor majd az alkotógárda szerda este felvonul a vörös szőnyegen.  

A rendező és Pierre-Ange Le Pogam francia producer arra hívták fel a figyelmet, hogy a monacói hercegi családnak a forgatókönyv több verzióját is megmutatták, beleérve a végleges változatot is, és különösebb probléma nélkül kaptak engedélyt a forgatásra Monacóban.

A francia producer szerint egyébként nem a házassági válság kiteregetésével van gondja az uralkodói családnak, hanem inkább a film politikai dimenziójával, amely rávilágít azokra az éles nézeteltérésekre, amelyek a néhai monacói herceg és Charles De Gaulle francia elnök között kirobbantották a diplomáciai konfliktust.  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.