Tunézia nemcsak azért lett az egyik legkedveltebb turistacélpont Észak-Afrikában, mert hófehér homokos tengerpartjai mágnesként vonzzák a nyaralókat, hanem mert több mint harminc éve itt forgatták a Csillagok háborúja című filmek egyes jeleneteit. Május 4. a nemzetközi Star Wars-nap, a hvg.hu pedig egy lelkes rajongócsoporttal a galaxis peremére, a Tatuinra látogatott.
A tunéziai Tozeur városa évtizedek óta a Star Wars-rajongók második otthona, mivel a közeli és távoli környéken 12 olyan helyszín van, amelyeket az egyelőre hatrészes filmeposz forgatási helyszíneiként használtak. Itt sétált ki iglujából Luke Skywalker 1977-ben, hogy szomorúan megnézze a Tatuin kettős naplementéjét , két évtizeddel később (de igazából harminc évvel korábban) pedig itt nőtt fel apja, Anakin Skywalker. A kettő között pedig itt trónolt Jabba, a Hutt, bár az ő palotáját hiába keresnénk.
A Star Wars-túra abban a Sidi Bouhel-hasadékban kezdődött, amely annak idején annyira megfogta George Lucast, és ahol most belefutottunk a tunéziai SW-helyszínek megóvásáért küzdő német rajongói klub több mint húsz, állig felfegyverkezett tagjába. A rajongói rohamosztag a valósághű jelmezeikkel valódi csillagközi hangulatot varázsoltak, már csak azért is, mert jobban ismerték a filmek forgatási helyszíneit, mint Berlint vagy Frankfurtot. Így szinte minden kőről tudták, milyen szerepet játszott a filmben.
A rajongók alig győzték kapkodni a fejünket: mivel ezen a tunéziai helyszínen lőtték ki R2-D2-t a jawák, itt feküdt Luke Skywalker, és ijesztette el a buckalakókat Obi-Wan Kenobi, itt találkoztak először, és itt támadta meg Luke-ot a buckalakó, miközben távcsövön fürkészte őket robotjai társaságában. A látványtól a tisztes, őszhalántékú családapák megfiatalodtak vagy harminc évet, és legalább annyira pedánsan, mint amennyire lelkesen kezdték gyűjtögetni a felcímkézett kis zacskókba a homokot az egyes forgatási helyszínekről.
Ezek után nekivágtunk a dűnéknek, és meg sem álltunk Luke Skywalker iglujáig, amely a Chott El Djerid sós vizű tó medrében épült a hetvenes évek közepén, de később lerombolták. A kilencvenes évek végén, az új részek forgatásakor újra felépítették, de ismét magára hagyták, és az erózió el is végezte a dolgát rendesen. Az, hogy ma úgy néz ki, ahogy annak idején a filmben, pár lelkes rajongó 2011-es felújítási munkáinak köszönhető. Ez azonban csak külső helyszín volt, Luke Skywalker – valójában nevelőszülei, Owen bácsi és Beru néni – otthonának belseje pár száz kilométerre keletre, Matmatában található, amely ma már hotelként üzemel.
A legnagyobb látványosság viszont Mos Espában, a sivatag közepén, a tunéziai Naftah városától északra felépített híres patyomkin faluban volt, ahol a későbbi Darth Vader, Anakin Skywalker gyerekrabszolgaként élt, de felszabadult, hogy egyensúlyt vigyen az Erőbe, és a szakmai ranglétrán felfelé lépkedve előbb padawan, majd Jedi, végül Sith legyen belőle. Karrierje csúcsán pedig megölte az uralkodót, Palpatine-t.
Ez a hely tulajdonképpen a szíve-lelke a tunéziai Star Wars-látványosságoknak. A tómeder legmélyebb pontján (17 méter mélyen, ami egyben egész Tunézia legalacsonyabb pontja is) húzták fel 1997 és 1999 között, a betörő dűnék pedig azóta is mindent elkövetnek, hogy lebontsák, ami többé-kevésbé sikerül is nekik, de egyelőre még ott van életnagyságban Watto üzlete, vagy Sebulba kocsmája. Nem csoda, ha a világ SW-rajongói erre vigyáznak a legjobban, és évek óta gyűjtenek pénzt a zarándokhellyé vált sivatagi település megőrzésére.
A németek idén május 3-án egy nagyszabású, jelmezes felvonulást rendeztek Tozeurban, az Első Tunéziai Nemzetközi Star Wars-napon, majd levetítették óriáskivetítőn a Csillagok Háborúját Mos Espa közepén. A rajongók mindegyike beöltözött rohamosztagosnak, a rendezvényen pedig kis túlzással lehetett lassúzni Boba Fettel, szemezni a buckalakókkal, csapni a szelet Amidala hercegnőnek, sörözni a szolgálaton kívüli klónkatonákkal, vagy beszélgetni Darth Vaderrel.
A német rajongók elárulták, hogy egy-egy ilyen élethű jelmezen nem ritkán négy hónapig dolgoznak, az értékük pedig eléri az ezer eurót is. Ez a drága hobbi, nem csak például a siklóernyőzés.
De nemcsak a helyszínek miatt érdekes ez az ország a SW-rajongóknak, akik akár több ezer kilométert is képesek utazni, csak hogy homokot vihessenek haza a Tatuinról, és egyszer feküdhessenek ott, ahol Luke Skywalker, hanem azért is, mert a kultikussá vált sorozatban több név is valóságos tunéziai földrajzi nevek után kapta a fantázianevét. Így lett a 120 ezres lakosú egykori erőd, Tataouine városa után a sivatagos bolygó neve Tatooine, vagy például a Chebika-oázis ihlette a szőrös vuki, Csubakka nevét.
7 dolog, amit kevesen tudnak a Star Warsról |
1. Han Solo eredetileg egy dagadt, zöld, kopoltyús lény lett volna, aztán a díszleteket összeácsoló Harrison Ford beugrott segíteni az egyik meghallgatásra, a történet innen már ismert. |