Kult hvg.hu 2014. április. 11. 12:50

Kiderült, kik a kedvenc költőink

József Attila költészetét kedveljük leginkább - a korábbi olvasáskutatások szerint általában az élen végző - Petőfi viszont lekerült a népszerűségi lista dobogós helyeiről. Olvasóink szerint sokkal több kortárs szerzőt kellene tanítani az iskolákban.

Stiller Ákos
Április 11. József Attila születésnapja, ami 50 éve egyben a Magyar Költészet Napja is. Ezen apropóból kérdeztük olvasóinkat a kedvenc költőikről, versolvasási szokásaikról.

A válaszolók 77 százaléka ritkán vagy gyakrabban, de rendszeresen olvas verseket (olvasóink 13 százaléka szinte minden nap), ám verseskötetre nem nagyon költenek. Minden második olvasónk évek óta nem vásárolt ilyet, több mint 30 százalékuk utoljára tavaly lepte meg magát valamilyen verses könyvvel.

Egy kérdőívben nehéz rákérdezni arra, kinek a verseit szeretjük a legjobban. Mi felajánlottunk négy kedvencet, Petőfi Sándort, József Attilát, Radnóti Miklóst és Ady Endrét, de emellett vártuk a véleményeket az egyéb népszerű költőkről is. Olvasóink 34 százaléka József Attilát, 21 százaléka Adyt jelölte meg kedvenceként, 17 százalék Radnótit, 4,5 százaléka Petőfit.

Székely Aladár - Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fotótára
A válaszolók több mint 20 százalékának nem e négy költő közül kerül ki a kedvence. Bár sokan odaírták, hogy egyet elég nehéz kiválasztani („Mit tudom én? Hülye kérdés. Melyik a kedvenc gyereked?”) Ezzel egyet is értünk, mégis kíváncsiak voltunk, kiket jelöltek meg a legtöbben.

E tekintetben Pilinszky János és Kosztolányi Dezső viszi a prímet, de sokan írták Arany János, Weöres Sándor, Szabó Lőrinc vagy Petri György nevét is.

Többen jelölték még meg Wass Albertet, Nagy Lászlót, Faludy Györgyöt vagy a nemrég elhunyt Borbély Szilárdot.

MTI / Czika László

Az új Nemzeti alaptantervbe bekerült néhány vitatott szerző (Wass Albert, Nyírő József). Olvasóink kétharmada ezzel nem ért egyet, a többiek szerint ez egy jó irányú változtatás volt. Sokan megjegyezték viszont, hogy van egy sor olyan szerző, akit be kellene még venni a tantervbe.

Elsöprő többségben konkrét költők megnevezésével vagy anélkül, de azt tartanák jónak, ha sokkal több kortárs író-költő műve szerepelne a megtanulandók között.

Közös vers egy József Attila-mű alapján

A Litera a Költészet napja tiszteletére arra kért költőket (Kántor Péter, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Nádasdy Ádám, Nemes Z. Márió, Parti Nagy Lajos, Sajó László, Schein Gábor, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Takács Zsuzsa, Térey János és Tóth Krisztina), hogy folytassák József Attila ismert versének kezdő sorát: "Légy ostoba. Ne félj. A szép szabadság". A szerzők stafétában, egymás soraira írtak újabb s újabb sorokat.

 

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?