Kult HVG 2014. február. 05. 14:22

Új oligarchák kezébe kerülhetnek a magyar műkincsek

Akár új oligarchák birtokába is kerülhetnek a közgyűjteményekből hatalmi szóval kimazsolázható műkincsek.

HVG Zrt.

„Nem tudom, miért lenne az baj, ha módos magánemberek, ahelyett, hogy a tengerparton vesznek maguknak villát meg jachtot, Magyarországon akár állami tulajdonban lévő kastélyokat újítanának fel, és abba visszavinnénk az Iparművészeti Múzeumból, a Nemzeti Múzeumból és más múzeumainkból azokat a képeket, amelyek nincsenek kiállítva ezekben a múzeumokban, de egyébként ezekből a kastélyokból hurcolták be valamikor az ötvenes években őket a múzeumi raktárba” – vázolta a muzeális műtárgyak újraosztásáról szóló elképzelését a parlament kulturális bizottsága előtt L. Simon László, a bizottság fideszes elnöke.

Szerinte csak a sárga irigység akadályozza meg, hogy magánembereknek felújítás fejében száz-kétszáz évre oda lehessen adni vagyonkezelésbe a kastélyokat. A közgyűjteményekből kiszemezgetett muzeális tárgyak ehhez már csak bónuszként járnának.

A tervről, amely alapján akár új oligarchák birtokába is kerülhetnek a közgyűjteményekből hatalmi szóval kimazsolázható műkincsek, a HVG e heti számában olvashatnak.


 

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.