Kult TA 2013. november. 07. 19:30

Így néz ki Tompos Kátya Coming outja

A másság mindenkiben benne van, ehhez pedig nem kell homoszexuálisnak lenni. Orosz Dénes Coming out című filmjének egyik főszereplőjével, Tompos Kátyával beszélgettünk.

hvg.hu: Decemberben mutatják be a mozikban a Coming out című filmet, amely a homoszexualitás témáját dolgozza fel szokatlan megközelítésből. Neked miért volt fontos, hogy elvállalj egy szerepet ebben a filmben? Személyes kihívás, vagy társadalmi misszió?

Tompos Kátya: Elolvastam a forgatókönyvet és tetszett benne a nekem szánt szerep. Nyilván többféleképpen lehet ehhez a témához hozzányúlni, én azt szerettem meg benne, hogy mindenkit meg tud szólítani, nem csak egy bizonyos réteget. Szerintem az a célja, hogy jó humorral és szeretetteljesen feloldja a homoszexualitással kapcsolatos görcsöket, miközben elénk tár egy egyáltalán nem szokványos helyzetet azzal, hogy egy homoszexuális férfi beleszeret egy nőbe.

Stiller Ákos

hvg.hu: A filmben Csányi Sándor a partnered, aki szerint Magyarországon még nem engedhetjük meg magunknak, hogy egy nagyjátékfilmben elcsattanjon egy férficsók, mert azzal rengeteg nézőt veszítenénk. Ezzel szemben a Cannes-ban díjnyertes Adele életében egy tízperces leszbikus szexjelenetet nézhetünk végig. Te is érzed itthon a kockázatot?

T. K.: A Coming out kapcsán nem érzek kockázatot. Azt tartom fontosnak, hogy a néző kapjon némi tájékoztatást arról, milyen típusú filmre fog beülni. Innentől kezdve pedig saját maga döntheti el, hogy valamennyire megismeri-e, vagy eltartja magától ezt a témát.

hvg.hu: Szintén Csányi Sándor mondta, hogy a filmet lehet hetero és meleg oldalról is támadni.

T. K.: Persze, mindent lehet támadni, de én úgy érzem, Orosz Dénes inkább meg akarta érteni, ismerni a saját nemükhöz vonzódó embereket úgy, hogy közben belecsempészett egy furfangos csavart a főszereplője történetébe. Ezzel teremtett egy jól játszható helyzetet, ami rengeteg kérdést, megoldatlan dolgot és még több humort rejt magában. Ezzel adott a történetnek egy olyan komplexitást, amitől a film mindenki számára érthetővé és élvezhetővé válik.

Számomra Dénes ebben a filmben úgy beszél a másságról mint valamiről, ami valamilyen szinten és valamilyen formában mindenkiben benne van. Nem kell ahhoz a saját nemedhez vonzódnod, hogy valamiben másnak, ha úgy tetszik, "outsidernek" érezd magad. Nincsenek akkora szakadékok közöttünk, mint ahogy azt gondolnánk. Ez a film egyfajta közös nyelvet próbál teremteni. Mindenki megtalálja benne a saját kis ördögeit a szekrényben, és a jó pillanatokat is.

Stiller Ákos

hHvg.hu: Neked volt olyan tapasztalatod az életedben, hogy valami miatt másnak érezted magad?

T. K.: Persze, hiszen eleve úgy nőttem fel, hogy a szüleim kicsi koromtól kezdve magyarul és oroszul is beszéltek hozzám. Én akkor gyerekként úgy gondoltam, minden családban ezt a két nyelvet beszélik, és simán átváltottam oroszra az óvodában. Ott szembesültem először a „másságommal”, mivel ilyenkor nem értettek meg a gyerekek. Aztán a későbbiekben ez a tudás értelemszerűen előnnyé változott az életemben.

hvg.hu: Egy közszereplő esetében szerinted elvárás a coming out, vagy ez magánügy?

T. K.: Ezt én nem tudom megítélni, ez egy belső döntés. Ha az adott ember úgy érzi, hogy nem tud tovább úgy élni, hogy ezt nem teríti ki, akkor nyilván értelmet nyer egy nyílt vallomás. Ha viszont úgy érzi magát biztonságban, hogy nem beszél róla, és közben nem is éri bántás a közegében emiatt, az is egy út. De ehhez alapvetően senkinek semmi köze. Nem ez alapján kell megítélni az embereket.

hvg.hu: Neked mi volt ebben a filmben a legnagyobb kihívás?

T. K.: Annak az alaphelyzetnek a feldolgozása és megformálása, hogy egy nő beleszeret egy férfiba, akiről kiderül, hogy korábban homoszexuális életet élt.

hvg.hu: Mennyire volt nehéz elengedni a forgatás során a melegekhez tapadt sztereotípiákat?

T. K.: Jó humorral kezeli a film ezeket a helyzeteket, és igyekszik eloszlatni vagy adott helyzetben kihangsúlyozni és kinevettetni a mindenki számára ismert sztereotípiákat. Ezzel együtt nem rág semmit a szádba, hanem te döntöd el, hogyan viszonyulj a dolgokhoz.

Stiller Ákos

hvg.hu: Tudsz már következő filmszerepről?

T. K.: Még nem. Óvatos is vagyok ezzel kapcsolatban, akkor szoktam biztosra venni egy filmszerepet, ha már ott állok a kamera előtt. Általában nyáron szokott a legtöbb film forogni, addig még bármi megtörténhet.

A Coming out című filmet december 5-től vetítik a magyar mozik.