A Nemzetiből a Katona József Színházba „igazolt” Kulka János szerint könnyű egy népet leszoktatni a gondolkodásról, ahogy azt ma Magyarországon is tapasztaljuk. Ibsen darabjával kapcsolatban kijelentette, hogy a nép ellensége a nép maga.
2013 őszétől Kulka János a Katona József Színház társulatának tagja, de már az áprilisban bemutatott – és azóta a legjobb előadásnak járó színikritikusi díjat elnyerő – A nép ellenségében bemutatkozott a csapatban.
A színház blogja a Zsámbéki Gábor által rendezett darabbal kapcsolatban kérdezte a színészt. Mint mondta, annyira aktuálisnak hatottak a mondatok, helyzetek, hogy először elkezdett gyanakodni, esetleg valami mai átiratról van szó. Rájött, hogy ezek Henrik Ibsen eredeti gondolatai, amelyekből az a tragikus következtetést lehet kiolvasni, hogy az ember nem képes a világot jobbá tenni, hiányzik belőlünk ez a képesség.
Az előadások során egyes mondatoknál olyan „váratlan intenzitással találkozott a nézőkkel, olyan élénken reagálnak bizonyos mondatokra, mint más műfajokban szokás”, például a kabarékban.
Kulka keserűen fejti ki – utalva a mai Magyarországra –, hogy „mindenfajta erőfeszítés nélkül el lehet érni, hogy egy nép ne gondolkozzon”. Az emberek szerinte nagyon gyorsan megtanulják, hogy ők nem tehetnek semmit a saját sorsuk alakításáért. „A nép ellensége ,maga a nép” – szögezi le.