Kult hvg.hu 2013. augusztus. 24. 10:22

Nemzeti is, meg nem is – megnéztük az új szórakozóhelyet a Múzeum körúton

A Carbonfoolst vagy az Irie Maffiát hiába várjuk, de egy csöndes, borozgatós, stílusos jazzkoncertért ezentúl érdemes lesz betérni a Nemzeti Múzeum kertjébe. A sokéves kihasználatlanság után szórakozóhelyet csináltak az intézmény parkolójából. Ott jártunk.

Fülöp Máté

Miközben a nyolcadik kerület nagyobbik részével a válság előtti évek építkezéseinek és rehabilitációjának befulladása óta nemigen történt semmi örömteli, a Józsefváros körúton belüli része, a Palotanegyed kétségkívül megváltozott. A Mikszáth tér és a belefutó utcák családias gasztrotereppé duzzadtak az elmúlt években, ahol már egyáltalán nem lepődünk meg, ha séta közben belebotlunk egy bordalokat éneklő lelkes férfikarba, vagy egy sörfesztivál lármájába. Mindezt pedig úgy érték el, hogy a környék élhető maradt.

Vége a szürkeségnek

A Múzeum körút felé sétálva pontosan látjuk magunk előtt a képet, amikor az első melegebb tavaszi napon felszivárognak a Nemzeti Múzeum lépcsőjére a környező egyetemek diákjai egy take away kávéval és egy könyvvel a kezükben. De azt is pontosan tudjuk, hogy az épület előtti füves területet leszámítva a múzeumot körbeölelő hatalmas tér a hétköznapokban halott.

Épp ezt a szürke állapotot akarta felszámolni a szomszédos Kossuth Klub vezetősége, amikor kitalálták, hogy egy közösségi térként is funkcionáló szórakozóhelyet nyitnak a múzeumkertben Múzeumkert Garden & Lounge néven. A pasztellszíneket és természetes anyagokat összeboronáló stand kellemesen húzódik meg a múzeum oldalában, és nem érezzük, hogy bántóan elütne a környezettől.

Amellett, hogy ezen a szellős, nagy területen kapunk egy korrekt, minden feltűnési viszketegségtől és túlzástól mentes kiülős helyet, pénteken és szombaton jazz- és swing koncerteket szerveznek teljesen ingyen, és a tervek szerint kiállítások, felolvasóestek, és kertmozi is lesz majd. Ami a zenei műfajokat illeti, valószínűleg ez az irányzat marad, mert ez az, ami még kitermelhető belépő szedése nélkül. Vagyis arra hiába számítunk, hogy itt mutatja be új nagylemezét a Carbonfools, vagy itt tér vissza 20 év múlva a Kispál és a Borz. Ez a hely másról szól.

Csorba László, az intézmény főigazgatója és Halász János kulturális államtitkár
Fülöp Máté

Kettős kontroll

A programokat a Nemzeti Múzeum szabályozza és határozza meg. Ahogy Csorba László, az intézmény főigazgatója a hvg.hu-nak fogalmazott: "olyan program itt nem lehet, amivel mi nem értünk egyet". Mindent úgy próbálnak alakítani, hogy a benti kiállítások és a kinti programok harmonizáljanak egymással. Halász János kulturális államtitkár víziója szerint itt a hagyomány találkozik a megújulással.

A helyet működtető Múzeumkert Event Kft. bérleti szerződést kötött a múzeummal, vagyis a bevételekből ők is profitálnak. A szervező cégnek pedig a VIII. kerülettel kötött közművelődési szerződés értelmében az önkormányzat felé is referálnia kell a projektjeiről – a monitoring tehát kettős.

Gyenes Ádám, a programok lebonyolításáért felelős cég egyik ügyvezetője a hvg.hu-nak úgy foglalta össze: ebben az esetben az állami szféra és a civil szféra együttműködéséről van szó, a cél pedig az volt, hogy visszahozzák azt a helyet a kulturális körforgásba, amely a rendszerváltás óta kiszorult onnan.

Klasszikus tartalom a pultban

Ami az étel-ital kínálatot illeti, nem akarnak különösebben kitűnni, és az árak sem sokkolnak. Vannak alkoholos és alkoholmentes koktélok, borok, sörök, pezsgők és rövidek is. Egy deci bor 250-300, egy korsó csapolt Soproni 490, egy nagyfröccs 650, egy eszpresszó pedig 250 forintba kerül.

Fülöp Máté

Az ételpultban klasszikus a felhozatal: egy hamburgert 990, egy adag sült krumplit 450, egy adag sült kolbászt, vagy füstölt gomolyát pedig 1190 forintért adnak.

Jogosan merül fel a kérdés, miért csak a nyár végén nyitottak meg, amit Csorba László lapunknak azzal magyarázott: ők is előbbre tervezték az indulást, de mivel állami vagyonról van szó, elhúzódott a szervezés.

Fülöp Máté

A tervek szerint most a nyári szezon végéig tartanak nyitva, de téli programokat, többek között karácsonyi vásárt és korcsolyapályát is terveznek, 2014 tavaszán pedig újra kinyitnak.

A Múzeumkert története

A Múzeumkert létrehozása a múzeumot tervező Pollack Mihály ötlete volt, a parkot magát pedig Petz Ármin tervezte meg. A telket 1813-ban vásárolták meg a Batthyány-családtól. Az építkezés 1836-tól 1846-ig tartott. A parkot 1855. november 24-én nyitották meg, végleges formájának kialakítása 1879-re tehető. Az utolsó restaurálásra 1973-ban került sor.

Forrás: Wikipédia

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.