Még a szervezők sem tudják, hogyan juthat majd cigihez a napi 60-65 ezer szigetlakó augusztusban. A trafiktörvény alapján úgy tűnik, legálisan sehogy, viszont félő, hogy a bejáratnál felvirágzik a dohány-feketekereskedelem. Az sem véletlen, hogy az eddig általában júliusban zajló fesztiválok egy része idén korábbra tolódott.
A „trafiktörvény” alapján 2013. július 1-jétől kizárólag nemzeti dohányboltban árusítható dohánytermék, ami, mint többször írtuk, alaposan átrendezi – gazdaságilag és politikailag is – az ágazati kiskereskedelmet. A törvény szerint elvileg kétezer lakosonként kell, hogy megnyíljon egy-egy új trafik.
A törvényalkotók ugyanakkor nem számoltak azokkal az „ideiglenes városokkal”, amelyek néhány napra, egy hétre nyílnak meg a fesztiválszezonban. A Szigeten az ott dolgozókkal együtt például naponta 60-65 ezren fordulnak meg, ám a Hajógyári-sziget területén egyelőre nem tudni nemzeti dohánybolt megnyitásáról. Pedig, ha a kétezres határt vesszük figyelembe, akkor 30-35 trafiknak kellene kiszolgálni a szigetlakókat – igaz csak egy héten át. A VOLT-on, a Balaton Soundon is napi több mint 25 ezren fordulnak meg, de a például a Hegyalja Fesztiválon vagy az EFOTT-on is egy kisvárosnyi ember bulizik évről-évre.
Rendezvényszervező trafiktörvény
Ez utóbbi két fesztivál mellesleg általában eddig júliusban volt, idén mindkettőt júniusban tartják. A hegyaljás sajtófőnök lapunknak elmondta, a nemzetközi sztárokat júniusban könnyebb „becserkészni” (hiszen ekkor szoktak európai turnékat rendezni), így már tavaly döntöttek az időpontcsúszásról, de tény, hogy jól jött, így még nem vonatkozik a trafiktörvény a tokaji-rakamazi bulira. Júniusban még a jelenlegi törvényeknek megfelelően árulhatnak a rendezvényen cigit.
Az EFOTT-nak nem csak a helyszíne, hanem az időpontja is évről-évre változik, de júniusban nemigen szokták megrendezni. A szervezők arról tájékoztatták a hvg.hu-t, hogy ugyan jól jön ilyen értelemben nekik a júniusi időpont, de nem a trafiktörvény, sokkal inkább a befogadó zánkai helyszínnel való egyeztetés, és a házigazda egyetem, a Corvinus vizsgaidőszaka miatt hozták előbbre az egyetemisták hagyományos buliját. Úgy tudjuk, több kisebb fesztivál időpontjának kijelölésekor ugyanakkor nagy szerepet játszott a júliusi „füsthatár”.
Júliusban még van kiskapu
A szigetes rendezvények időpontja azonban nem változott: július elején a soproni VOLT, közepén a zamárdi Balaton Sound nyitja meg kapuit. Mint Gerendai Károly szervező lapunknak elmondta, ez utóbbi két fesztivált még meg tudják oldani „cigiügyben”, hiszen a törvény szerint a meglévő készleteket az adott területeken eddig állandó jelleggel működő – még nem nemzeti – kiskereskedelmi boltok július 16-ig forgalmazhatják. Mind a két fesztivál területén van ilyen, így idén még nem lesz probléma sem Sopronban sem Zamárdiban cigihez jutni.
Az augusztus 5-én nyitó Szigetre azonban ez a lehetőség már nem érvényes, és egyelőre maguk a szervezők sem tudják, hogyan juthat majd a nikotinfüggő szigetlakó a betevő cigijéhez. E probléma megoldásán a fesztivál jogászai, szervezői most is gőzerővel dolgoznak, de egyelőre nem látszik a megnyugtató megoldás. Az biztos, hogy a nemzeti dohányboltok nem települhetnek ki ideiglenesen a fesztiválra, az esetleg elképzelhető, hogy a Hajógyári-szigetre jelent be valaki trafikot, de ehhez is elég szűk az idő, és nem is biztos, hogy kivitelezhető.
Gerendai Károly fel van arra is készülve, hogy egyáltalán nem lesz cigarettaárusítás a Szigeten. Ez ugyanakkor számos problémát vetne fel. „Nem a dohányzást tiltják be, az tiszta helyzet lenne, hanem csak a dohánytermék-árusítást. Emiatt a szigetlakók nyilván a városban szerzik majd be a cigit. De ekkor felmerül a kérdés, hány karton cigarettát engedhetünk majd be a fesztiválra fejenként” – mondja Gerendai. Másrészt felhívja a figyelmet arra is, hogy egy ekkora rendezvény „cigitlenítése” valószínűleg a feketeüzlet virágzását fogja magával hozni. Félő, hogy a bejárat környékén megjelennek a szatyorból, csomagtartóból árusító kétes „üzletemberek”. Ugyanakkor, ha már kénytelenek kint vásárolni a szigetlakók, akkor nyilván nem csak cigit, hanem minden egyebet is megvesznek a kinti boltokban (vagy árusoktól), ez pedig megint csak felveti azt a kérdést, miből, mennyit engedhetnek be a fesztiválra.
A tárgyalások, ötletelések tehát folynak, másfél hónappal a rendezvény előtt azonban még semmit nem lehet tudni. Az biztos, hogy a felmérések szerint a szigetlakók fele dohányzik, tavaly a fesztiválon nyolc értékesítési ponton több tízezer doboz cigaretta kelt el. És az is biztos, hogy a hetijegyesek 80 százaléka külföldi, aki mit sem tud arról, hogy „Európa legjobb fesztiválján” idén már valószínűleg nem lehet majd cigit kapni.