2013. március. 24. 18:09 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 24. 18:18 Kult

Csaknem 300 éves csellón játszanak Eisenstadtban

Egy hangszer-különlegesség szólal meg a harmadik évébe lépett kismartoni (Eisenstadt) Esterházy Fesztivál nyitóhangversenyén, április 6-án a Haydn-teremben: egy 1720-ban készült cselló, amelyet nagy valószínűséggel a hercegi zenekar számára vásároltak. Az elveszettnek hitt hangszert 2006-ban találták meg.

A fesztivál Szalonzene című, új sorozatának első estjén egy 1720-ból, Antony Posch bécsi műhelyéből származó, különleges barokk csellót hallhat a közönség. Esterházy Potpourri címmel Nicola Porpora, a Haydnt zeneszerzésre tanító mester művei csendülnek fel a szlovák Amaranth Ensemble tolmácsolásában - közölte Schneider Erika, az Esterházy Magánalapítvány magyar sajtóirodájának vezetője.

Két évig tartott a súlyosan megrongálódott hangszer helyreállítása, a munkálatok zenei szakértője Michael Stahel barokk zenei specialista volt. Amikor Stahel megszólaltatta, feltűnt, milyen bársonyos és mély a hangja. Florian Bayer, az alapítvány gyűjteményének vezetője szerint azonosították a csellót, amely a feljegyzések szerint utoljára az Esterházy-kastélykápolna birtokában lehetett. Az instrumentumot az 1800-as években többször restaurálni is kellett, a leltári jegyzékben pedig az áll, hogy 1842-ben kivonták a használatból.

A Posch-cselló felújítását Gerlinde Reutterer hangszer-restaurátor műhelye végezte Bécsben. A hangszer eredetének felkutatásában Eberhard Moosleitner volt az Esterházy Magánalapítvány segítségére. A különlegesen nagyméretű hangszer azonosítást segítette a készítő műhelyére jellemző csiga formája. Valószerűsíti még a származását az is, hogy Antony Posch és az Esterházy-zenekar kapcsolatban állt, amit egy az irattárban fellelt számla igazol, amelyet 1728 novemberében Posch mester saját kezűleg állított ki egy 26 gulden értékű csellóról.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.