Kultúrgyárrá alakítanák a szombathelyi huszárlaktanyát
Országos hatókörű kulturális logisztikai, valamint digitalizációs központ, "igazi kultúrgyár" épülhet a volt 11-es huszárlaktanya műemléki védettség alatt álló épületeinek felújításával Szombathelyen. Az állami beruházásra több mint 6,4 milliárd forintot költenének, részben uniós forrásból, és 2014 végére fejezhetik be.
Digitális oktatási és innovációs központot, nemzeti történelmi és ökológiai élményparkot, nemzeti huszár emlékközpontot, nemzeti közlekedéstörténeti élményparkot és látogatóközpontot, valamint egy nyugat-magyarországi kulturális logisztikai és digitalizációs központot alakítanának ki a helyszínen – mondta csütörtökön Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere.
Az elképzelést a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet rövidesen a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság elé terjeszti és kezdeményezi, hogy az kiemelt kreatív kulturális programként valósulhasson meg – tette hozzá.
Puskás Tivadar tájékoztatása szerint a szombathelyi közgyűlés február 28-i ülésén megtárgyalta a volt huszárlaktanya kérdését és a felvázolt tervekhez elvi támogatását adta.
Lazáry Viktor, Szombathely kultúráért felelős alpolgármestere azt mondta: a beruházással két ütemben olyan európai és világszínvonalú komplexum létesülhet a volt laktanya területén, amely növeli a város turisztikai vonzerejét, és több száz, nagyfokú kreativitást igénylő műszaki, tudományos és fejlesztő munkahely jön létre.
A 19. század második felében épült huszárlaktanya hasznosításával csaknem két évtizede sikertelenül próbálkozik az önkormányzat. A 22 hektáros területen kilenc épület áll, ezek közül egyet, a volt parancsnoki épületet újította fel és használja az Apáczai Csere János Alapítvány.
Az 1990-es évek elején egyetemi központot szerettek volna itt létrehozni, később más hasznosításra is felmerültek elképzelések, de megfelelő források hiányában egyik terv sem vált valóra.