A m1-en szombat este rajtoló showban nem tehetségeket keresnek. A zsüri olyan állócsillag után kutat, aki a legfényesebben ragyoghat Európa egén.
A február 2-án induló műsor versenyzőinek listáját január elején A Dal műsorvezetői posztját Gundel Takács Gáborral megosztó Novodomszky Éva hozta nyilvánosságra. A koncepció nem tér el az elmúlt évek eurovíziós sormintájától: Rúzsa Magdi és Wolf Kati után most is a régebbi és az elmúlt hetekben befejeződött hazai tehetségkutatók, a Voice, az X-faktor és a Megasztár sztárjai adják a magyar zeneipar mutogatásra érdemes krémjét.
A Dal minden valamirevaló tehetségfuttató műsorhoz hasonlóan sokat látott, ezúttal öt fős zsűrivel választatja ki az országimázst formáló három perces produkciót. A Magyar Televízió intendánsa, Rákay Philip, a hazai rádiós-tévés berkekben hivatalos beosztás híján is komoly befolyással bíró Csiszár Jenő mellett Rakonczay Viktor zeneszerző, az Eurovíziós veterán Rúzsa Magdi illetve a Compact Disco-val tavaly a bakui döntőig jutó Walkó Csaba merül majd el a nyolcvanas évek dobgép- és szintetizátorhangjai ejtette sebeket gátlástalanul feltépő produkciók elemzésében. És igaz ami igaz, ha valakik, ők bizonyára tudják, mi az eladható.
Az 1956-ban indult Eurovízió-dalverseny a leghosszabb ideje tartó televíziós produkciók közé tartozik, és népszerűségét jelzi, hogy a tavalyi, Bakuban rendezett döntőt 70 millió tv-néző drukkolta végig. Az alapkoncepció szerint az Európai Műsorsugárzók Uniójának (EBU) tagjai évről évre csatába küldik nemzetük egy-egy büszkeségét, hogy az dalával elsöpörje a többi ország versenyzőit. Eddig olyan előadók tűntek fel az Eurovízió segítségével, mint a Shadows, France Gall, az ABBA vagy Céline Dion.
Magyarországon az MTVA a tagja az EBU kulturális szövetségének, így ők felelnek a nyílt pályázaton beküldött 244 dal szelektálásáért is. Idén az előválogatást követően az m1-en és a Duna Worldön párhuzamosan sugárzott tévéműsorban harminc elő-elődöntős magyar előadó közül választja ki a zsűri azt az énekest, aki a svédországi döntőben akár a végső győzelemre is esélyes lehet.
A kiírás szerinti kritérium, hogy a daloknak kifejezetten az Eurovízió-versenyre kell készülniük és a dalversenyben való megjelenés előtt tilos publikálni őket: utóbbi megszegéséért már több versenyzőt is kizártak.
A verseny előtt megjelent videóelőzetesből az máris látszik, hogy minden induló igyekszik harmóniát harmóniára dobálni. Nincs is ezzel semmi baj, hiszen popzenéről van szó. Csakhogy - ki tudja miért -, ebből a tézisből táplálkozva évről évre indokolatlanul vastag cukormázzal bevont, érzelmileg túlzsúfolt daláradat szabadul a világra. Talán most minden máshogy lesz, hiszen Magyarország már az előválogatóban is nehézsúlyú énekeseket vonultat fel.
Pál Dénes friss Voice-győzelme után még a levegőben feljebb rúgja magát: tehetségkutatós társával, Agárdi Szilvivel énekel duettet. Pálnak mostanra gyakorlatilag papírja van arról, hogy tehetséges énekes. A versenybe bekerült lassú számuk egy divatos zakóval és kacér félmosollyal feljavítva akár Malmőbe is juttathatja a párost.
Az X-faktoros, Fonogram-díjas Vastag Tamás Holnaptól című szerzeményét is beválogatta a zsűri. Így a VIVA slágerlistájának dobogós helyére betonozott énekes újra megpróbálhatja visszahozni magát a köztudatba. Mivel várhatóan a műsor a fél ország felének felét a tévéképernyő elé szögezi, erre van is esély.
Pély Barna nevét annyi apróbetűs szöveg foglalja már magába, hogy szinte meg sem ütközünk, azon, mit keres az United az Eurovízió produkciói között. A közmegelégedésre gyártott szakszerű funky hazai helytartója a nevezéssel mindenképp állást foglalt, így a kérdés csupán annyi: van-e veszteni valója?
Keresztes Ildikót is ott lesz az elődöntőben. Keresztes hivatalosan popénekes, színművész, nem utolsó sorban pedig tiszteletbeli bútordarab a hazai tehetségkutatók stúdióiban. Volt már sikeres és sikertelen előadó, de kipróbálhatta magát az X-faktor zsűrijének tagjaként is. Nagy valószínűséggel ő a legidősebb és talán legtapasztaltabb versenyző. A közönség támogatása akár elegendő lehet ahhoz, hogy átlépjen a bulvárkirálynő-szerepen. Keresztes A Dalban a popmetált játszó Leander Rising frontembere, Köteles Leander himnikus, torzított gitárral telített rock balladáját énekli majd, hogy az azóta a rajongók körében magát külön témává kinövő vastagkeretes szemüveggel vagy anélkül, majd elválik.
A Dal zsűrijének sikerült összeválogatni a hazai mosolygós autotune kedvelők egy olyan eszenciáját, ami minősítsen ez bárkit vagy bármit, valóban versenyképes lehet az Eurovízióban. Dobjuk hát félre a jó magyar pesszimizmust és gondoljunk egy nagyot: mi történik, ha Malmöben Magyarország nyer? A nemzeti euforia egy idő után csillapodik, az első három napon túl pedig már a nyertes dalt tartalmazó válogatáslemezekért sem folyik majd olyan heves harc a boltokban, ha érti a vásárló a dalszöveget, ha nem. Viszont amennyiben magyar előadó győz, Magyarország kapja a jogot, vagyis inkább kötelezettséget, hogy a 2014-es Eurovíziós Dalfesztiválnak helyet adjon, illetve: lebonyolítsa azt.
2012-ben Bakué volt ez a főszerep: az azeri kormány gyakorlatilag az olimpiai mocorgással azonos kaliberű munkálatokat végrehajtva egy év alatt külön eurovíziós “települést” kapcsolt köldzsinórral a fővároshoz. Hogy egy ilyen költségvetésű állami befektetésnek mekkora a realitása ma Magyarországon? Amekkorát csak akarunk. Az Eurovízió falu békében megfér a húszezres Debreceni Nagyerdei stadion vagy a békéscsabai Kolbászpark mellett. Úgyhogy minden rendben, itt az ideje együtt szorítani kedvenceinkért.
A Dal első adásában az Agárdi Szilvi-Pál Dénes duó, a Background, Baricz Gergő, Bogi, Fehér Zoltán, Gyurcsík Tibi, Keresztes Ildikó, a Mrs. Columbo, Palcsó Tamás és Rácz Gergő adja majd elő kiválasztott dalát.