Kult TA 2013. január. 04. 19:27

Ők válthatják Ördög Nórát az X-faktorban

Alföldi Róbert és Stohl András holteversenyben végzett az első helyen azon a versenyen, amelyet a hvg.hu hirdetett az X-faktor leendő műsorvezetői pozíciójáért. Ördög Nóra gyermeket vár, a műsor nélküle is folytatódik, ezért most hivatalosan is elindítjuk a szakszerű találgatást.

Ördög Nóra vélt és valós terhessége hónapok óta vív ki magának vaskos címlapos megjelenéseket. A terhesség már biztos, az RTL Klub pedig jó ötletnek tartja az idén is elindítani az X-faktort, ezért felmerül a kérdés: ha a műsorvezető babázik, ki lesz a nagy utód. A hvg.hu belevágott a tervezésbe.

Egy tehetségkutató műsorban alapvetően nem a műsorvezető, hanem a versenyzők és a zsűri van a frontvonalban, ezért a moderátornak inkább támogató, kiszolgáló szerepben kell működnie – mondta a hvg.hu-nak Törőcsik Mária marketingszakember.

"Úgy kell viselkednie, mint egy karmesternek egy olyan műben, ahol több szóló rész is van. Figyelnie kell a menetrendre, az időkeretre, frappánsan, és azonnal kell tudnia reagálni, és az is fontos, hogy empatikus legyen a szereplőkkel" – magyarázta lapunknak a szakember.

RTL Sajtóklub / Bársony Bence

Mi a jobb: ha a műsor levezénylője láthatatlanul működteti a show-t, vagy ha saját személyiségéből is megmutat valamit. "Nem árt, ha markáns a személyisége, de az sem mindegy, hogy valaki rendelkezik-e már televíziós múlttal, vagy frissen építik fel a marketingjét, utóbbi ugyanis jóval kevesebbet engedhet meg magának. A jópofáskodás például kifejezetten rosszul is elsülhet egy kezdő esetében" – tette hozzá Törőcsik.

A kiválasztásnál az is fontos, hogy a műsorvezető passzoljon a zsűrihez. Ha például a bírák szélsőségesek, okosabb melléjük simulékony személyiséget választani, mert ilyenkor jól működnek együtt a kontrasztok.

A hvg.hu szempontrendszere egyszerű, majdhogynem lebutított. Bár például a TV2 The Voice című tehetségkutatójához egy a koncepcióba tökéletesen illeszkedő, ámde személyiség nélküli szpíkert választott Szabó Kimmel Tamás személyében, mi most egy karakteres, határozott arccal rendelkező műsorvezetőt keresünk. Emellett fontos, hogy kellemes legyen a megjelenése és legyen stílusa, illetve hogy a műsor eladhatóságát alátámasztandó érdekes legyen a bulvár számára is.

1. Kapócs Zsóka, a wannabe Karády Katalin

Sokat elmond a bulvárhoz és a világhoz fűződő viszonyáról, hogy a róla szóló Wikipédia szócikk – bár ő valószínűleg nem ezt szeretné – szimplán médiaszemélyiségként emlegeti. Volt már magyar szépségkirálynő, modell, műsorvezető, megpróbált Karády Katalin lenni, most pedig az Orbán Viktor tanácsadójaként ismert Habony Árpád barátnője státuszban lehet róla a legtöbbet hallani.

MTI / Mohai Balázs

Karrierjének fontos állomása volt, amikor Frei Tamás egyszer kiválasztotta egy mindennap jelentkező magazinműsorba, ami azóta sem indult el. A nagy várakozásban az RTL Klub behívta egy válogatásra, így lett a Szombat esti láz műsorvezetője, ahonnan a Danubius Rádió Reggeli Csili című műsorához került. Az RTL Klub programigazgatója, Kolosi Péter azért küldte el a csatornától, mert megjegyzéseket tett a homoszexuálisokra. Várjuk a nagy kibékülést.

Személyiségének erőssége: 2
Stílus, külső, kisugárzás: 3,5
Bulvár-erősség: 4
Összesen: 9,5 pont

2. Stohl András, a kifacsart újrakezdő

Stohl Andrásról nagy valószínűséggel mindent megírt a bulvármédia, amit idáig ki tudott préselni belőle. Hedonista életvitelével, alkohol-és drogproblémáival, nőügyeivel, és a börtönben eltöltött hónapjaival pedig erre bőven adott felületet. A sajtó által húsig-csontig szétcincált élete egyre erősebben tükröződik az arcán. Ebből a keverékből stílusa és személyiségének egyéb jegyei nehezen hámozhatók ki.

Túry Gergely

Az öthónapos börtönbüntetésének élményeit feldolgozó könyv, a Magyar börtönpokol miatt előfordulhat, hogy megint börtönbe kerül, a BVOP ugyanis feljelentést tett ellene nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás és jó hírnév megsértése miatt.

Mindeközben kiváló színész (kérdés, marad-e a Nemzetiben, vagy a korábban megszellőztetett hírek szerint a Vígszínházhoz szerződik az igazgatóváltás után) és hiteles műsorvezető tudott maradni.

Személyiség erőssége: 3,5
Stílus, külső, kisugárzás: 2,5
Bulvár-erősség: 5

Összesen: 11 pont

3. Boros-Bochkor, az összecsontosodott páros

A Boros-Bockor páros tíz évet húzott le együtt a Sláger Rádiónál, majd miután sikerült a Bumerángot átmenekíteniük a NeoFM-hez, még közel három évet csináltak végig együtt úgy, hogy az őket jól ismerők szerint a magánéletben ki nem állhatják egymást. Bochkorék a Neo FM bukása után még tovább zuhantak: elindítottak egy magazint Bumeráng címen, amely nagyjából másfél hónap után – a hivatalos indoklás szerint: "összehangolt koncepció hiányában" – szintén megszűnt.

Fülöp Máté

A teljes kiégés után és a lemorzsolódás előtt adnánk nekik még egy esélyt annak ellenére, hogy egybemosott személyiségük úgy ért el egekbe szökő népszerűséget, hogy közben a közönségesség legtaszítóbb bugyrait is megjárták az évek során. Bochkornak a magyar macsó, Borosnak inkább a vicces nagypapa szerepkörbe sikerült bepréselődnie, s bár használják a bulvárt, ezt inkább szinten tartásként teszik, a lényegről pedig nem igen beszélnek.

Személyiség erőssége: 2,5
Stílus, külső, kisugárzás: 2,5
Bulvár-erősség: 3
Összesen: 8 pont

4. Alföldi Róbert, a standing ovation generátor

Alföldi Róberttel kifejezetten jól járna a csatorna, hiszen mióta kiderült: 2013 nyarán Vidnyánszky Attila váltja a Nemzeti Színház élén, a közönség a nevéhez köthető darabok után zavarba ejtő hosszúságú állótapssal hálálja meg neki eddigi munkáját.

Azon kívül, hogy a világon minden műfajban rendezett már a musicaltől kezdve a bábjátékon és a divatbemutatón keresztül az operáig, színészi teljesítményét Jászai-díjjal jutalmazták, és több egyéni kiállítása is volt festőművészként.

MTI Fotó: Kollányi Péter

Bírálatok leginkább a rendezéseiben alkalmazott meztelenség és túlhangsúlyozott nemiség miatt érik. Arisztophanész Lüszisztraté című komédiáját például egy rózsaszín, marcipánból és fagylaltból készült fallosszal reklámozták.

Médiás múltjában vezette az RTL Klub Jó reggelt! című műsorát, az MTV-n beszélgetős műsora volt színészekkel, és szerepelt a Heti Hetesben is. Erre most is van esély, a Heti Hetes főszerkesztője ugyanis az igazgatóváltás körüli mizéria lecsengése után szívesen megkínálná egy állandó hellyel. Ónodi György szerint Alföldi volt az egyetlen olyan szereplő a műsor történetében, aki nem osztotta meg a nézőket.

Személyiség: 5
Stílus, külső, kisugárzás: 4
Bulvár: 2
Összesen: 11 pont

5. Péterfy Bori, az underground díva

Láttuk már drámai színésznőként, a színpadot leradírozó, eksztázisban tomboló énekesnőként, és könyvbemutató higgadt moderátoraként is. Úgy populáris, hogy közben alternatív. Stílusa van, ízlése kevésbé. Nőiessége inkább vad mint finom, színpadi jelenléte markáns, a bulvártól pedig teljesen távol marad.

MTI / Marjai János

Személyiség erőssége: 4
Stílus, külső, kisugárzás: 3,5
Bulvár-erősség: 1
Összesen: 8,5 pont

6. Rákay Philip, a nemzet előzenekara

Rákay Philip (született: Rákay Kálmán) jelenleg az m1 intendánsa, vagyis a csatorna arculatának kialakításáért felel.

Médiakarrierje során dolgozott a Juventus Rádiónál, a Viva TV-nél, egyik alapítója volt a Z+ zenecsatornának, írt könyveket, zsűrizett A Dal című zenés showban és részt vett a HírTv létrehozásában és elindításában is. Ezzel tökéletesen harmonizál, hogy éveken át a Fidesz és a polgári körök rendezvényeinek, utcai demonstrációinak moderátora volt. Híres tömegbecslő képességéről is: a Fidesz 2002-es nagygyűlésén először másfél, majd kétmillió Fidesz-hívőt látott a Kossuth téren.

Ennél is kellemetlenebb, hogy még távol a Nemzeti Együttműködés Rendszerétől, a Z+-os időszakból fennragadt róla egy olyan videó a Youtube-on, amelyen a még bekapcsolt kamera előtt kifejti, hogy többek között "hülye kurvák" és "idióta állatok" nézik a műsorát. Fiatalkori botlását csak azért tudjuk valamelyest megbocsátani neki, mert egyszer ezer forintot adományozott a hvg.hu minőségi, ad hoc fesztiválzenekarának. Bár azt is csak azért, mert forgott a kamera.

Személyiség: 1,5
Stílus, külső, kisugárzás: 3,5
Bulvár: 1
Összesen: 6 pont

7. Sena, a boszorkány

A ghánai származású Sena Dagadu, az Irie Maffia és a Shakespeare szonetteket a 21. század zeneiségébe ágyazó W. H. formáció énekesnője. Öndefiníciója szerint álmodozó, boszorkány, számos zenei produkció jó barátja (Realistic Crew, Cadik, Barabás Lőrinc, Zságer Balázs, Gelka). Szinte hiperaktív dinamizmussal vesz részt az összes fesztiválon, közben pedig anya is.

MTI / Mohai Balázs

Az Irie Maffiában inkább játékos, csintalan jó barátként van a színpadon, a W. H. formáció színház-közeli világában pedig egy finomabb arcát mutatja, és a nőiségéből is többet átenged. A bulvár maximum gyökereit szokta pedzegetni.

Személyiség: 4
Stílus, külső, kisugárzás: 4
Bulvár-erősség: 1
Összesen: 9 pont