Kult ln 2012. december. 12. 20:45

Veseleverők, kukkosok, nagy fekete autók

Az a gyanús, ami nem gyanús: tudja ezt Pelikán gátőr, valamint Virág elvtárs összes magyar tanítványa, követője, őszinte híve, mindenki, aki akár egyszer is utazott a szocialista szellem vasútján. A kommunizmusban ugyan lehetett viccelődni, de ha komolyra fordult a dolog - márpedig a nemzetközi helyzet fokozódott - a hatalom nem ismert tréfát. Nem is az volt a dolga.

Ahogy A tanúban Pelikán gátőrt maga közé szorítja a két ávós – az egyiknek valami furunkulus miatt a fertőzéstől óvó kötés van az arcán –, az egyik legfontosabb kép arról, amit sokan láthattak, de nem nagyon beszéltek róla: a nagy fekete autó belsejéről.

A nagy fekete autó, az a bogár formájú rideg vasdarab nem hivatalos menetrend szerint késő éjjel vagy hajnalban közlekedett, amikor a dolgozó nép éppen a másik oldalára fordult volna. A csengő- és csengőfrász előírás szerűen működött. A nagy fekete autó sajátos célirányú jármű volt, az utazás kizárólag odaútra szólt, üzemeltetői a legmagasabb tarifát számítottak föl: hosszú, börtönben eltöltött évekkel kellett kifizetni a fuvart.

A Politikai rendőrség a Rákosi-korszakban nem horrorkönyv. Bár minden oldalán lappang az erőszak, a gyanakvás és a sandaság, nem újabb magas labda azoknak, akik szeretnek mindent lecsapni, ami a kommunizmusban a rezsim tevékenyéségről szól. Indulat nincs benne, a megismerés, a szisztéma működésének megmutatása iránti kutató szenvedély annál több.

Müller Rolf ajánlata racionális, szenvtelen és érzelemmentes, szinte technikai tankönyvként úgy fogja föl a titkosrendőrség - a munkásosztály ökle - hálózatépítésének, működésének történetét, mint az elnyomó rendszerek arzenáljának egyik nélkülözhetetlen, ütőképes fegyverét.

Emberek közt: Kádár János és harcostársai a BNV-n
Fortepan / iMRe

A titkosszolgálat taktikai fegyver a hatalom kezében, sosem tömegpusztító eszköz. Az operatív tevékenység persze esetenként szükséges áldozatokkal jár, de a jól működő titkosszolgálatot mindenekelőtt úgy kell megszervezni, hogy a tömegek biztonság- és fenyegetettség érzetét egyaránt kielégítse . Senki nem gondolta a kihalt Sztálin úton suhanó nagy fekete autó utasairól, hogy egy elhúzódó mulatságból sietnek haza, de sokan gondolták, hogy éppen a nép ellenségét kocsikáztatják meg.

A mindenkori hatalom mindent tud az állampolgárról: ha nem tudna, rosszul végezné a dolgát. A szakemberek megkülönböztetnek puha, elviselhető és elviselhetetlen beavatkozást az ember életébe. Demokráciákban az állampolgár nem foglalkozik napi rutin szerűen azzal - de azért néha gyanakszik -, hogy megfigyelik, adatot gyűjtenek róla, ám ha mégis: ezt óvatlanul gondoskodásnak, védelemnek nevezi. Diktatúrákban, ahol egyszerű kommunikációval a külső és belső ellenség képével riogatnak, az állam megvédi magát a saját polgáraitól is. A kukkolástól a vesék leveréséig nem hosszú út vezet.

1945. vége: Péter Gábor, az Országos Rendőr Főkapitányság Államvédelmi Osztályának (ÁVO) vezetője az Andrássy út 60-ban kihallgatja a szövetségesek által a magyar hatóságoknak átadott Szálasi Ferenc nyilas "nemzetvezetőt"
HVG Archív

A II. világháború befejezését követően a 10 főcsoportból álló Politikai Rendészeti Osztály emberei a háború utáni praktikus ügyekkel foglalkoztak, persze a győztesek magabiztosságával: „népellenes besúgókra”, csendőrökre vadásztak, földalatti szervezetek után kutattak, legális és illegális pártokba, szervezetekbe épültek be, reakciósok után vizslattak, a fekete kereskedelemben érdekelteket vegzálták. Ebből a kiterjedt és egyre bővülő létszámú rendszerből sűrűsödött immáron 6 alosztályba csoportosítva a pártok, az ifjúsági szervezetek, az egyház megfigyelésére az AVO.

Hamar összejött egy sokféle karakterből álló fogoly-gyűjtemény. Volt köztük újságíró, tőzsdeügynök, nyilas vezető, filmrendező, grafikus (Szenni György, aki alighanem Szennik György – a szerk.), jezsuita teológus, és házmester. Miközben két év alatt 500-ról majd 2000 főre, azután gyorsan 4000-re emelkedett az operatív munkatársak létszáma két év alatt közel 40 ezer embert tartóztattak le: nyilasokat, volksbundistákat, imrédystákat, besúgókat – ez utóbbiakat később az új rend oltalmazói is kiválóan tudták használni.

Az ÁVH kiforrott állapotában 35 ezer munkatárssal és 45 ezer külsőssel (besúgó-hálózat) üzemelt, biztosította és számonkérte az éberséget. A szakértelemre, a nyomás fokozására szükség is volt a rengeteg bajtársra, hiszen a mindenféle listákon, összespárgázott iratkötegekben 1 millió 400 ezer valamilyen szempontból gyanús elem szerepelt: ez az ország lakosainak több mint 20 százaléka.

Honnan jöttek az emberek ellen forduló emberek? Hol képezték ki őket, honnan ez a nagy tudomány a nép megsanyargatására. A könyv lapjain található megannyi portréból, Pőcze Tibor, Fekete Károly, Hárs István, Piros László és Dékán István pályájának ismertetése erre is választ ad. Voltak köztük a diktatúra működtetésére ösztönösen ráérzők és azt élvezők, kisszerű figurák, akiknek a kezében csak a bikacsök állt jó, hithű kommunisták és átkeresztelkedettek, csavargók, huligánok, pszichopaták. Az utókorban süvöltő némely hangok szerint valamennyien a nép, a haza ellenségei, mások úgy tartják: egy nehéz kor kellemetlen szomszédai.

Müller Rolf: Politikai rendőrség a Rákosi-korszakban. Jaffa kiadó, 2012, 240 oldal, 3150 Ft
Jaffa

Péter Gábor, a főparancsnok és könyörtelen ötletelő sokáig a legfőbb szomszédnak számított, méghozzá szó szerint: 2000-ben halt meg, miután elengedték a büntetését, kijelölt munkahelye - szakképzett szabóként és a hatalom megjelenített önironiájaként - a Magyar Divatintézet könyvtára volt. Kulturális maradványértékéből eddig legfeljebb annyi volt ismert, hogy letartóztatásakor pár Nyírő József-kötetet találtak a páncélszekrényében.

Müller könyve úgy kezdődik, hogy Virág elvtárs Pelikán gátőrhözhöz lépve megfogja a zakóját, és ezt mondja: "Ezt a zakót például 1938-ban varrták. Angol szövet, nyolcvanöt százalékos gyapjú. A válla egy kicsit túl van tömve, de a reverje jó." Péter Gábor szabóinasként kezdte pályafutását, ezért szép a korról sokat eláruló filmkép megidézése. Persze, amikor a filmet bemutatták, csak kevesen ismerték fel Bacsó Péter finom utalástechnikáját.

Müller Rolf a nevéből ítélve nem magyar anyanyelvű szerző, pedig dehogynem: Debrecenben végzett politológia-történelem szakon, dolgozott a Történeti Hivatalnak és Levéltárnak, volt internetes újságja, a Betekintő. Szűkebb értelemben vett szakterülete a magyar politikai rendőrség 1945-1990 közötti tevékenysége, a gyötrelmes, nehéz és félremagyarázott, még mindig nem teljesen feltárt félmúlt vizsgálata. A második nagy háború után sok fel nem robbant bomba és akna maradt, közöttük ügyesen időzítettek is, ám azonnal megkezdődött a marakodás a lerágott és megperzselt csonton maradt hatalomért. A szerző megmutatja, kik voltak a leggyorsabbak és a legélelmesebbek.

hvg360 Rácz Gergő 2025. január. 15. 13:00

Világmegváltásból a pusztulat felé kanyarodik el az üzleti világ

A következő elnöki ciklus az Egyesült Államokban jelentős változásokat ígér politikai és a gazdasági világban egyaránt. Donald Trump lehengerlő győzelmére már most ugranak a cégek, joggal remélvén, hogy mostantól nem kell drága és macerás környezetvédelmi és szociális inkluzivitási kérdésekkel foglalkozni, hanem Trump filozófiájával összhangban a profitmaximalizálásra koncentrálhatnak.