2012. július. 04. 15:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 04. 16:53 Kult

Romsics nem antiszemita – Gerő András írása ellen emeltek szót történészek

A Rubicon című történelmi folyóirat szerkesztősége nyilatkozatban emeli fel szavát az ellen, hogy Gerő András történész antiszemitizmussal vádolta meg Romsics Ignácot Gyáni Gábor akadémikus írására hivatkozva.

"Gerő András történész széles nyilvánosság előtt megrágalmazta Romsics Ignácot. Akadémikus antiszemitizmus című cikkében nem kevesebbet állít, mint hogy Romsics a honi antiszemita hagyomány rehabilitálásán ügyködik. Magyarországon – s talán nem csak itt, de a történelmi kontextus okán itt különösen – az antiszemitának bélyegzés az egyik legsúlyosabb vád" – olvasható a Rubicon című történelmi folyóirat weboldalán.

Gerő András a Galamus.hu-n június 30-án tette közzé vitatott írását. Az írás nem kevesebbet állít, mint hogy Romsicsnak az 1919-es Tanácsköztársaság idején Magyarországot irányító Forradalmi Kormányzótanács személyi összetételéről, majd a II. világháború után a hazai történésszakmán belüli vitákról tett kijelentései a kérdések antiszemita megközelítését képviselik, miközben az érintett nem meri nyíltan vállalni kijelentései antiszemita jellegét, ehelyett olvasóira bízza üzenete dekódolását.

Romsics 1919-es eseményekre vonatkozó kijelentéseivel kapcsolatban Gerő Gyáni Gábor véleményét idézi, amit úgy interpretál, hogy a történész szerint „Gyáni lényegében azt állítja, hogy Romsics antiszemita, de ezt nem meri nyíltan kimondani”. A II. világháború utáni történészvitákat interpretálva Gerő szerint Romsics „színtiszta antiszemita értelmezési konstrukciót” használ, amikor a „korábban sérelmeket szenvedett fiatal zsidó származású történészeket” (Gerő szavaival) „mint kártevőket, önálló entitásként” definiálja.

"Gerő minősítésének alapja néhány kiragadott mondat, melyeket Romsics két egyenként 6-700 oldalas könyvéből, valamint két nagyobb – Rubiconban is megjelent – tanulmányából emelt ki összefüggéseiből, s értelmezett rosszindulatú tendenciózussággal. A szakmai korrektség és az emberi tisztesség nevében alulírottak kijelentjük, hogy Gerő András eljárását durva inszinuációnak tartjuk, amelytől elhatárolódunk" – áll a Rubicon szerkesztőségének nyilatkozatában, melyet 85-en írtak alá, de az állásfoglaláshoz bárki csatlakozhat.

Érdekesség, hogy a Romsics védelmében írott levél aláírói között szerepelnek olyan, különböző közéleti beállítottságú történészek, mint Ablonczy Balázs, Eörsi László és Ormos Mária, valamint maga Gyáni Gábor is, akinek sajátosan interpretált korábbi írására Gerő Romsics megvádolásakor hivatkozott.

"Szerkesztőségünk úgy érzi, hogy fel kell emelni szavát az ellen, ha valakit igaztalanul antiszemitának minősítenek" – áll a Rubicon honlapján megjelent írásban, melyben hozzáteszik: felkértek néhány szakembert, hogy fejtse ki véleményét Gerő vádjairól. (Többek között Tamás Gáspár Miklós, Ungváry Krisztián és Gyáni Gábor is közzétette állásfoglalását, melyeket itt olvashat a szerk.) Gyáni Gábor akadémikus határozottan visszautasítja, hogy az ő mondanivalója alkalmas lenne Gerő állításának alátámasztására.

Gazdaság Fülöp István 2024. december. 27. 12:00

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

„Iparbiztonsági kockázatok a magyar akkumulátorgyártásban és az ezzel kapcsolatos kommunikáció” címmel átfogó elemzést tett közzé Éltető Andrea, a KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa, amelyben a magyar akkumulátoriparral kapcsolatban rámutat az iparbiztonsági kihívásokra, a lakossági tájékoztatás hiányosságaira és a civilek elhallgattatására is.