Kult HVG 2012. június. 06. 17:59

Szőlőskertjében ásta el festményeit Kernstok Károly

A párizsi festőakadémiát megjárt magyar festők mesterek később elkallódott alkotásai után művészettörténészek nyomoztak száz év távlatából. De milyen sikerrel kecsegtet a kutatás?

Szőlőskertjében ásta el festményeit Kernstok Károly 1907 nyarán, Nyergesújfalun. Az önkritikus hantolási rítus során a művész barát Czóbel Béla tökéletlennek hitt vásznait is elföldelték, így veszett nyoma örökre jó néhány, a magyar művészettörténet legelismertebb korszakából származó modernista képnek.

A párizsi festőakadémiát megjárt, Braque, Duchamp, Matisse és Modigliani társaságától ihletett mesterek később elkallódott alkotásai után már művészettörténészek nyomoztak száz év távlatából.

A Magyar Nemzeti Galéria 2006-ban, Magyar Vadak címmel megrendezett tárlata a „vad” francia elődök, a Fauve-ok után elkeresztelt magyar úttörők előtt tisztelegve maga is úttörővé vált: a kiállítás előkészületeként az egyik képzőművészeti magazin képkereső rovatában listát tettek közzé a kurátorok, elveszettnek hitt festmények után kutatva.

Arról, hogy milyen sikerrel lehet elveszettnek hitt festményeknek ilyen módszerrel a nyomára akadni, a HVG e heti számában olvashatnak.