A Bee Gees együttes vasárnap elhunyt énekesét gyászolja a világ: a méltatások "zenei óriásnak" nevezik Robin Gibbet, aki "kitörölhetetlen nyomot hagyott" maga után. Tony Blair volt brit miniszterelnök a zenész "csodálatosan nyitott és termékeny elméje" előtt tisztelgett.
A végbél- és májrákban szenvedő sztár 62 esztendős korában távozott az élők sorából. Halálhírét "mély szomorúsággal" családja jelentette be hétfőre virradóra. Nagy-Britannia korábbi miniszterelnöke, Tony Blair, aki baráti kapcsolatban volt az énekessel, együttérzését fejezte ki a gyászoló családnak, és kijelentette: "Robin nemcsak kivételes és rendkívüli zenész és dalszerző, de rendkívül intelligens, érdeklődő és elhivatott ember volt".
"Köszönet a zenéért!"
A Twitter közösségi mikroblogon százával özönlenek az üzenetek: a lemezcégek, zenésztársak és a zenei világ más képviselői egymás után róják le tiszteletüket Gibb előtt. "Nyugodj békében, Robin Gibb. Köszönet a zenéért!" - írta a Sony Music Twitter-üzenetében.
Neil Portnow, a Grammy-díjat szervező Lemezakadémia vezetője az ágazat legrangosabb elismerését hatszor elnyerő Gibbről közleményében úgy fogalmazott: hogy "kitörölhetetlen nyomot hagyott a zenében". Mint fölidézte: "Sajátos vibrátója a háromtagú együttes jellegzetes harmóniájának része volt. Rajongói továbbra is éneklik és táncolják a zenéjét, amely 'Életben marad' (Stayin' Alive) a jövendő generációk számára is".
Gibb 6 évtizedes pályafutása jelentős részét egyedül zenélte végig, hírnevét és vagyonát azonban a két fivérével alapított Bee Gees együttessel, a popzene legsikeresebb testvérbandájával alapozta meg. Becslések szerint az együttes 200 millió albumot adott el.
"Vérükben volt a zene"
"Ösztönös tehetségük volt arra, hogy könnyedén írjanak sikerszámokat. Remek humoruk volt... vérükben volt a zene" - emlékezett a hatvanas évek végén két évig a fivérekkel játszó Vince Melouney a BBC Radio 4 programjában. "Reggel felvették a gitárt és egész nap énekeltek" - mondta, meleg szavakkal idézve fel Robin Gibb alakját, akit "csodás cimborának", "szeretetre méltó, jó humorú embernek" festett le.
A trió olyan számokkal járult hozzá a diszkókorszak világhódításához, mint a Stayin' Alive vagy a Nigth Fever, amelyek az 1977-ben John Travolta főszereplésével készült Szombat esti láz című film slágerei voltak.
A BBC online kiadása szerint "a pop professzoraként" emlegetett tévés és rádiós személyiség, Paul Gambaccini "a brit zenetörténet egyik kiemelkedő alakjának" nevezte az elhunyt Gibbet. Arról is szólt, hogy a Bee Gees a brit popzene második legütősebb dalszerző teamje volt Lennon és McCartney után. Nemcsak maguknak írtak sikerszámokat, de többek között Barbra Streisandnak, Diana Rossnak, Dionne Warwicknek vagy Celine Dionnak is - emelte ki Gambaccini hozzátéve, hogy Robin Gibb minden idők egyik legjobb fehér soulénekese volt.
"Egy nagyszerű zenész ismét fiatalon távozott"
"Nagyon szomorú arról hallani, hogy egy nagyszerű zenész ismét fiatalon távozott" - adott hangot gyászának Bryan Adams kanadai rocksztár a mikroblogon. Mick Hucknall brit énekes és dalszerző "zenei óriásként" emlékezett rá. A nyolcvanas évek bandája, a Duran Duran Gibb családjának és barátainak kondoleált twitterében. Mike Read rádiós DJ, Gibb családi barátja arról beszélt, hogy a zenésznek "hihetetlen hangja volt". "Nagyszerű dalszerzőként" idézte fel emlékét, akinek a zeneszerzéshez és a dalszövegíráshoz is volt tehetsége, és fantasztikus életművet hagyott maga mögött" - ismertette a The Daily Telegraph online kiadása (telegraph.co.uk).
A brit Man-szigeten született, de Ausztráliában felcseperedett zenészről, aki korábban már két fivérét eltemette, tavaly derült ki, hogy rákbetegségben szenved. Egy ideig úgy tűnt, legyőzi a halálos kórt, idén januárban fiával klasszikus zenei albumot készített a Titanic katasztrófájának századik évfordulójára. Az áprilisi bemutatón azonban már nem volt jelen, állapota súlyosabbra fordult.