Értékes barokk képet adtak vissza a tulajdonosnak Amerikában
Az amerikai hatóságok közreműködésével visszakerült jogos tulajdonosaihoz az a XVI. századi barokk festmény, amelyet eredeti gazdájának örökösei szerint a Vichy-kormány jogtalanul adott el a második világháború idején. Az alkotást nemsokára elárverezik.
Girolamo Romano olasz művész alkotását 1914-ben vásárolta meg egy párizsi aukción Federico Gentili di Giuseppe. Az 1538-as alkotás birtokosa 1940-ben meghalt, mielőtt a nácik elfoglalták Franciaország egy részét. Az olasz származású zsidó férfi családja pedig elmenekült a németek elől.
A festményt Gentili gyűjteményének több mint hetven másik darabjával együtt a Vichy-kormány 1941-ben eladta. A férfi örökösei azonban kitartottak amellett, hogy a bábkormány jogtalanul adott túl a műalkotáson. Bírósági feljegyzések szerint a képek egy részét állítólag nácik által megbízott személyek vásárolták meg.
Az alkotás 1998-ban a híres milánói Pinacoteca di Brerá múzeumhoz került, amely nem volt hajlandó visszaadni azt az örökösöknek. Tavaly azonban kölcsönadta a festményt a floridai Tallahassee városában működő Mary Brogan Museum of Art and Science-nek. A képet novemberben lefoglalták az amerikai hatóságok.
Februárban végül egy amerikai bíróság elrendelte az alkotás visszaszolgáltatását, miután senki sem vitatatta annak tulajdonjogát. Gentili örökösei közös megegyezéssel úgy döntöttek, hogy a festményt eladják: a New York-i Christie's aukciósház júniusi árverésén kerül kalapács alá.
Szakértői becslések szerint leütési ára akár a 3,5 millió dollárt is elérheti. A család jogi képviselőjének elmondása szerint az elmúlt tizenöt évben az örökösöknek összesen húsz festményt sikerült visszaszerezniük, de még így is legalább ötvenöt alkotás hiányzik Gentili egykori gyűjteményéből.