2012. április. 19. 21:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 19. 20:45 Kult

Értékes barokk képet adtak vissza a tulajdonosnak Amerikában

Az amerikai hatóságok közreműködésével visszakerült jogos tulajdonosaihoz az a XVI. századi barokk festmény, amelyet eredeti gazdájának örökösei szerint a Vichy-kormány jogtalanul adott el a második világháború idején. Az alkotást nemsokára elárverezik.

Girolamo Romano olasz művész alkotását 1914-ben vásárolta meg egy párizsi aukción Federico Gentili di Giuseppe. Az 1538-as alkotás birtokosa 1940-ben meghalt, mielőtt a nácik elfoglalták Franciaország egy részét. Az olasz származású zsidó férfi családja pedig elmenekült a németek elől.

A festményt Gentili gyűjteményének több mint hetven másik darabjával együtt a Vichy-kormány 1941-ben eladta. A férfi örökösei azonban kitartottak amellett, hogy a bábkormány jogtalanul adott túl a műalkotáson. Bírósági feljegyzések szerint a képek egy részét állítólag nácik által megbízott személyek vásárolták meg.

Az alkotás 1998-ban a híres milánói Pinacoteca di Brerá múzeumhoz került, amely nem volt hajlandó visszaadni azt az örökösöknek. Tavaly azonban kölcsönadta a festményt a floridai Tallahassee városában működő Mary Brogan Museum of Art and Science-nek. A képet novemberben lefoglalták az amerikai hatóságok.

Februárban végül egy amerikai bíróság elrendelte az alkotás visszaszolgáltatását, miután senki sem vitatatta annak tulajdonjogát. Gentili örökösei közös megegyezéssel úgy döntöttek, hogy a festményt eladják: a New York-i Christie's aukciósház júniusi árverésén kerül kalapács alá.

Szakértői becslések szerint leütési ára akár a 3,5 millió dollárt is elérheti. A család jogi képviselőjének elmondása szerint az elmúlt tizenöt évben az örökösöknek összesen húsz festményt sikerült visszaszerezniük, de még így is legalább ötvenöt alkotás hiányzik Gentili egykori gyűjteményéből.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.