Két régi motoros, Glenn Close és Meryl Streep mellett két fiatal színésznő, Rooney Mara és Michelle Williams, valamint az Ízek, imák, szerelmekből is ismert Viola Davis küzd meg a legjobb női főszereplőnek járó Oscarért.
A nőies férfi, vagy férfias nő, Albert Nobbs
Volt már bűnre csábító márkiné a Veszedelmes viszonyokban, gonosz és megszállott szőrmebolond a 101 kiskutyában, legutóbb pedig egy kétségbeesett nőt alakított, aki a 19. század végi Írországban férfinak adta ki magát, hogy állást találjon. Glenn Close-nak minden szerep jól áll, utóbbiért idén Oscarra jelölték. Az Albert Nobbs című filmben komornyikot játszó Close először egy 1982-es Broadway-darabban játszotta el Nobbs-t, amiért Obie-díjat kapott. Majd' harminc évvel később nemcsak a vásznon tűnt fel, a forgatókönyvírásban is részt vett. A 34 napos dublini forgatás nem volt zavartalan, a színésznő ugyanis tüdőgyulladást kapott.
A megalázott házvezetőnő, Aibileen Clark
Noha Viola Davis korábban olyan filmekben tűnt fel, mint az Ízek, imák, szerelmek vagy a Kéjjel-nappal - sőt, a legjobb film díjára esélyes Rém hangosan és irtó közel-ben is látható - mégis A segítségben nyújtott szerepéért jelölték Oscarra. A fekete házvezetőnők sorsát feldolgozó alkotás a hatvanas évekbe vezet vissza, amikor a gazdag, fehér családoknál dolgozó - háztartást vezető - és a munkaadó gyerekeit nevelő házvezetőnőket lenézték, megalázták. Davis mellett egy másik szereplőt, Jessica Chastaint is Oscarra jelölte az Amerikai Filmakadémia, ő a legjobb női mellékszereplőnek járó szobrot viheti haza.
A tetovált hackerlány, Lisbeth Salander
Már nem az a kérdés, hogy az eredeti, svéd verzióban játszó Noomi Rapace vagy az amerikai feldolgozásban látható Rooney Mara jobb Lisbeth Salander, hanem, hogy utóbbi alakításáért - A tetovált lány főszerepéért - megkapja-e az Oscar-díjat. David Fincher filmje, melyet Stieg Larsson Milennium-trilógiájának első részéből forgatott, megosztotta a közvéleményt, ahogy a női főszereplő alakításán is vitatkoztak a kritikusok. A New Yorker szerzője áradozott a pompásan eltalált karaktertől, a Los Angeles Times kritikusa szerint viszont a színésznő frigid, robotszerű Lisbethje színtelen, és semmiképp nem felel meg a belevaló hackerlányról - a regény alapján - kialakult képnek.
Az emberi Vaslady, Margaret Thatcher
„Az ország leggyűlöltebb kormányának a fejét” játszó Meryl Streep újabb Oscar-jelölést zsebelt be, ezúttal A Vaslady címszerepéért. A Margaret Thatcherről készült életrajzi filmben a kétszeres Oscar-díjas Streep szinte teljesen átlényegült: sikerült a karaktert egyedi, streepes gesztusokkal szimpatikussá, esendővé tennie. A színésznő alakításáért idén már megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Golden Globe-ot.
A világ legvadítóbb nője, Marilyn Monroe
A Blue Valentine főszerepével tavaly lecsúszott az Oscarról Michelle Williams, de idén újra bekerült a jelöltek közé: az Egy hét Marilynnel címszerepéért. A hatvanas évek szexbombájának életre keltése színészi szempontból hálás feladat, mert mint a filmben Laurence Olivier (Kenneth Branagh) fogalmazott: „borzalmas színésznő volt, az életben viszont nagyon jól játszott”. Williams hozta is a karaktert. Az adaptáció egy 23 éves fiú, Colin Clark memoárján alapul, amiből kiderül, hogy 1956-ban A herceg és a táncosnő forgatásán mi történt az ünnepelt színésznő, és az ártatlan, fiatal fiú között.