Kult hvg.hu 2012. február. 24. 14:30

Nők, akik közül hétfőn valaki nagyon boldog lesz

Két régi motoros, Glenn Close és Meryl Streep mellett két fiatal színésznő, Rooney Mara és Michelle Williams, valamint az Ízek, imák, szerelmekből is ismert Viola Davis küzd meg a legjobb női főszereplőnek járó Oscarért.

A nőies férfi, vagy férfias nő, Albert Nobbs

Volt már bűnre csábító márkiné a Veszedelmes viszonyokban, gonosz és megszállott szőrmebolond a 101 kiskutyában, legutóbb pedig egy kétségbeesett nőt alakított, aki a 19. század végi Írországban férfinak adta ki magát, hogy állást találjon. Glenn Close-nak minden szerep jól áll, utóbbiért idén Oscarra jelölték. Az Albert Nobbs című filmben komornyikot játszó Close először egy 1982-es Broadway-darabban játszotta el Nobbs-t, amiért Obie-díjat kapott. Majd' harminc évvel később nemcsak a vásznon tűnt fel, a forgatókönyvírásban is részt vett. A 34 napos dublini forgatás nem volt zavartalan, a színésznő ugyanis tüdőgyulladást kapott.

A megalázott házvezetőnő, Aibileen Clark

Noha Viola Davis korábban olyan filmekben tűnt fel, mint az Ízek, imák, szerelmek vagy a Kéjjel-nappal - sőt, a legjobb film díjára esélyes Rém hangosan és irtó közel-ben is látható - mégis A segítségben nyújtott szerepéért jelölték Oscarra. A fekete házvezetőnők sorsát feldolgozó alkotás a hatvanas évekbe vezet vissza, amikor a gazdag, fehér családoknál dolgozó - háztartást vezető - és a munkaadó gyerekeit nevelő házvezetőnőket lenézték, megalázták. Davis mellett egy másik szereplőt, Jessica Chastaint is Oscarra jelölte az Amerikai Filmakadémia, ő a legjobb női mellékszereplőnek járó szobrot viheti haza.

A tetovált hackerlány, Lisbeth Salander

Már nem az a kérdés, hogy az eredeti, svéd verzióban játszó Noomi Rapace vagy az amerikai feldolgozásban látható Rooney Mara jobb Lisbeth Salander, hanem, hogy utóbbi alakításáért  - A tetovált lány főszerepéért - megkapja-e az Oscar-díjat. David Fincher filmje, melyet Stieg Larsson Milennium-trilógiájának első részéből forgatott, megosztotta a közvéleményt, ahogy a női főszereplő alakításán is vitatkoztak a kritikusok. A New Yorker szerzője áradozott a pompásan eltalált karaktertől, a Los Angeles Times kritikusa szerint viszont a színésznő frigid, robotszerű Lisbethje színtelen, és semmiképp nem felel meg a belevaló hackerlányról - a regény alapján - kialakult képnek. 

Az emberi Vaslady, Margaret Thatcher

„Az ország leggyűlöltebb kormányának a fejét” játszó Meryl Streep újabb Oscar-jelölést zsebelt be, ezúttal A Vaslady címszerepéért. A Margaret Thatcherről készült életrajzi filmben a kétszeres Oscar-díjas Streep szinte teljesen átlényegült: sikerült a karaktert egyedi, streepes gesztusokkal szimpatikussá, esendővé tennie. A színésznő alakításáért idén már megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Golden Globe-ot.

A világ legvadítóbb nője, Marilyn Monroe

A Blue Valentine főszerepével tavaly lecsúszott az Oscarról Michelle Williams, de idén újra bekerült a jelöltek közé: az Egy hét Marilynnel címszerepéért. A hatvanas évek szexbombájának életre keltése színészi szempontból hálás feladat, mert mint a filmben Laurence Olivier (Kenneth Branagh) fogalmazott: „borzalmas színésznő volt, az életben viszont nagyon jól játszott”. Williams hozta is a karaktert. Az adaptáció egy 23 éves fiú, Colin Clark memoárján alapul, amiből kiderül, hogy 1956-ban A herceg és a táncosnő forgatásán mi történt az ünnepelt színésznő, és az ártatlan, fiatal fiú között