2012. január. 23. 14:19 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 23. 14:17 Kult

Tetovált fejeket adott vissza Franciaország Új-Zélandnak

Maori bennszülöttek tetovált fejeit adta vissza Franciaország Új-Zélandnak hétfőn.

A maradványok között több mint kétszáz éves is akad, különféle franciaországi múzeumokból származnak, ahol néprajzi kuriózumként állították ki őket. Fréderic Mitterrand kulturális miniszter a koponyákat a hétfői Quay Branly múzeumban tartott ünnepségen adta át. Új-Zéland nagykövetsége szerint ez a legnagyobb tétel, amely egyszerre visszakerülhet országába.

A déli ország 2003-ban indított nagyszabású programot a bennszülöttek koponyáinak és más maradványainak visszaszerzésére a világ különféle nyugati múzeumaiból, hogy azokat a hagyományok szerint méltóképpen eltemethessék.

Franciaország sokáig ellenállt a kérésnek, mivel műtárgyakként kezelte a fejeket. Végül egy 2010-ben elfogadott törvény tette lehetővé az emberi maradványok visszaszolgáltatását.

Az óceániai kultúrákban elterjedt szokás, hogy az eltávozott ősök fejét szertartás keretében konzerválják, ám a legyőzött ellenség fejtrófeáit is gyakran kikészítették. Ezt a technikát a maorik azonban tökélyre fejlesztették. A mumifikálódott koponyát és az arcot aprólékos tetoválás ékíti, ez pedig felkeltette a felfedező nyugatiak érdeklődését. A maorik között először James Cook járt 1769-ben, már ez az expedíció is számos maori fejjel tért vissza Nagy-Britanniába.

A nyugati érdeklődést végül maguk a bennszülöttek is kihasználták: a XIX. század folyamán valóságos piaca volt az emberi relikviáknak, amelyek ellenértékéül az Óceániában oly értékes lőfegyverek szolgáltak.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.