Kult MTI/hvg.hu 2011. december. 17. 16:54

Elhunyt Cesaria Evora énekesnő

Elhunyt szombaton Cesaria Evora világhírű zöld-foki-szigeteki énekesnő - jelentette be a fővárosában, Praiában Mario Lucio Sousa kultuszminiszter. Az énekesnő 70 éves korában, egy zöld-foki-szigeteki kórházban halt meg.

A "mezítlábas díva" - aki az elmúlt évtizedben Magyarországon is többször fellépett - idén szeptemberben jelentette be visszavonulását, miután lemezkiadója szerint olyannyira kimerülten és gyengén érkezett Párizsba, hogy képtelen volt vállalni tervezett franciaországi fellépéseit.

Cesaria Evora több műtéten is átesett az utóbbi években - köztük 2010-ben egy szívoperáción -, s ebből fakadóan újabb egészségügyi gondjai támadtak. Már húszéves korától melankolikus, blueshatású saudade-dalokat énekelt, de a világhírnév csak 1992-ben talált rá, amikkor már évtizedek óta mindellói bárokban énekelt Sao Vicente szigetén.

Cesaria Evora
AP

Ekkor, ötvenéves korában vált igazán elismertté harmadik, Miss Perfumado című albumával, amely több mint kétszázezer példányban kelt el. Tizenegy lemezt készített, 2004-ben Voz D'Amor című albumáért Grammy-díjat kapott. Sokszor adta elő a Besame Mucho című dalt is - ez a Youtube-on is számos verzióban található meg.

2008-ban szélütést kapott egy melbourne-i koncert után, ezt követően rendszeresen cipő nélkül lépett fel koncertjein. Párizsban gyógyult, de még kedvezőtlen egészségi állapota mellett is felvette új lemezét, amely a Nha Sentimento címet kapta.

Evora a sajátos hangulatú morna európai követe volt. A brazil modinha és a portugál fado rokonának is tekinthető morna legfőbb hangulati eleme a magyarra nehezen lefordítható sodade, az a kifinomult melankólia, amely a nosztalgikus elvágyódást, a szétszakított családok vagy épp a szerelmesek fájdalmát fejezi ki.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?