Az idén 75 éves Life magazin 2237 kiadása azt jelenti, hogy ennyiszer kellett lenyűgözni az olvasókat egy ütős címlappal. Sokszor sikerült, néha pedig nem. Íme, egy válogatás a legjobb és legfélresikerültebb borítókból.
1936 szeptemberében Henry Luce egy erőmű fényképével tört be a magazinok piacára a Life-fal, mely előtte egy humoros, családcentrikus kiadvány volt. Luce azonban létrehozta az első képes újságot, melyben a sajtófotók kapták a főszerepet. Az első kiadást 360 ezren vásárolták meg, de négy hónappal később már milliós volt a kereslet a 75 évvel ezelőtt tíz centet (mai árfolyamon 1,48 dollárt) kóstáló újságért. A növekedés 1971-ig tartott, harmincöt évvel az első kiadás után a nyolc és fél milliós példányszámot először kellett csökkenteni. A hetvenes években egyre kevesebbet nyomtattak, majd 1978-ban a heti kiadást havira változtatták.
Tematikjában a Life mindig exkluzív tartalmakkal rukkolt elő, Alfred Eisenstaedt híres csókfotójától a vietnami háborúban haldokló bajtárs képéig a legmegrendítőbb és legelképesztőbb pillanatokat tárták nyilvánosság elé. A háromnegyed évszázados lap bár manapság – pontosan 2007 óta már csupán különkiadásokkal jelenik meg az újságosstandokon, és folyamatosan csak online követhető - az évforduló alkalmából szívesen nosztalgiázik. A life.com-on nyomon követhetők az archívumból előkotort legemlékezetesebb fotók, de a húsz legrosszabbul és a 75 legjobban elsült borítót is összegyűjtötték.
Grace, a kirakati bábú (Grace the dummy) alig fél évvel az első kiadás után jelent meg a Life magazin címlapján 1937-ben. Érdekessége, hogy bár a szerkesztők szerint az egyik legrosszabb - mondhatni üresfejű - borítókép, létezik olyan "független" gyűjtés, ahol a legjobbak között szerepel.
1965-ben viszont tarolt a fenti címlapfotó. Négy nap alatt elkapkodták az újságosstandokról a Life-ot a a svéd fotográfus, Lennart Nilsson magzatot ábrázoló, lélegzetelállító képe miatt.
Érthetetlen, hogy 1947 karácsonyán mi vitte rá a Life szerkesztőségét, hogy egy bandzsa, rosszul megrajzolt lányt (vagy fiút?) tegyen a címlapjára, de megtette.
Számos alkalommal adták át az elsőbbséget a hírességeknek a Life magazinban. Marilyn Monroe és Elizabeth Taylor például sorozatosan szerepelt a címlapon. A fenti Monroe-kép különlegessége a beállítás: hátulról és ugrópozícióban készült.
Ez a gyümölcsös csendélet azonban nem sikerült túl különlegesre, és ezt maguk a szerkesztők is belátták, de arra fogták a fantáziátlanságot, hogy akkoriban - 1968-ban még nem léteztek gasztrodizájnerek.
Ez egy másik érdekes próbálkozás: a kakas mint címlapsztár.
Larry Burrow a vietnami háborúban fotózta a katonákat, ez a képe azt a szörnyű pillanatot kapta el, amikor a harc közben egy bajtársa haldoklása közben próbál helyt állni az amerikai katona. Címe: One Ride With Yankee Papa 13
Ha azt hinnénk, hogy a szenzációhajhászás előnyt élvezett a Life-osoknál, ez a kép megcáfolja. Robert F. Kennedy szenátorról Bill Eppridge készítette ezt a képet az Oregon beach-en, pár nap múlva a fotós elkísérte Kennedyt Kaliforniába, és nem csupán szemtanúja volt a politikus elleni merényletnek az Ambassador hotelben, hanem le is fotózta a halála pillanatát. Amikor azonban döntenie kellett a szerkesztőségnek, hogy melyik képet használják a címlaphoz: a strandfotót választották.