Kult Folk György 2011. szeptember. 15. 17:00

Exkluzív fotók és beszámoló a világ legőrültebb fesztiváljáról

A nevadai sivatag egyik kiszáradt tómedrében szeptember első hetében ismét egy hétig tomboltak Black Rock City lakói a világ legőrültebb fesztiválján. Képes beszámolónk a helyszínről.

A Burning Man fesztivál 25 éves története során idén először teljesen megtelt. Az ajándékgazdaságra - tilos a pénz használata -, radikális önkifejezésre, részvételre és önkéntességre épülő Burning Manre - amely alig pár hét alatt épül fel, majd egy hét virágzás után minden nyom nélkül tűnik el - idén olyan sokan voltak kíváncsiak, hogy egy hónappal a kapunyitás előtt elfogyott a megközelítőleg 50 ezer belépőjegy. Az interneten az érdeklődők között komoly hisztériát kiváltó “megtelt” tábla kitétele nyomán ismert művészek és lemezlovasok kajtattak jegyek után a virtuális térben.
A galériához kattintson!
Folk György
Az észak-nevadai Black Rock sivatag kiszáradt, sós tómedrében kivirágzó Black Rock City területét tekintve is minden eddigi rekordot túlszárnyalt: 16 utcával bővült idén. A rendezvény 1990-ben költözött a San Francisco melletti Baker strandról a várostól hét-nyolc órányi vezetésre fekvő nevadai sivatagba. Mióta a HVG 2009-ben először számolt be a fesztiválról, láthatóan több külföldi érdeklődőt vonz, noha továbbra is elsősorban a jómódú nyugati parti amerikai értelmiség hatalmas felnőtt játszóterének tűnik.

Ironikus módon az ideológiájában a fogyasztói társadalom vétkeit megkövető Burning Man lassan a saját csapdájába esik: jelentős fogyasztást generál és az igények kielégítésére terjedelmes szolgáltatói szektor épült ki. Ráadásul az Egyesült Államok közlekedési szokásainak megfelelően több afrikai állam éves kőolaj igényét égetik el a résztvevők járműveikkel és generátoraikkal “energiaszükségleteik” kielégítésére

Ettől eltekintve a Burning Man a világ leginkább fenntartható fesztiválja, ahol a saját maga által termelt szemetet és szennyvizet minden résztvevőnek vissza kell vinnie a civilizációba, ha véget ér a móka. A meghökkentően tiszta és szemétmentes rendezvény szervezői minden évben jelentős összegeket költenek napelem-fejlesztésekre: ezeket év közben a környékbeli falvak használják napenergia-gyűjtésre.
A galériához kattintson!
Folk György
A fesztiválhoz legközelebb - három órára - fekvő nagyváros Reno, ahol a sivatagba vonulás előtti hetekben minden a “burnerekért” van. A barkácsáruházak, szupermarketek és kellékes boltok alaposan felkészülve várják a hatalmas lakóbuszokkal és mögöttük vontatott “art carokkal”, vagyis mutáns járművekkel érkezőket. A feltankolást nem is lehet elkerülni, hiszen a résztvevőknek a víztől az árnyékponyvákon, élelmiszereken, alkoholon át az utolsó cövekig mindent magukkal kell vinniük, hogy szél-, homokvihar- és forróságálló táborokat építhessenek maguknak. A Burning Manről senki nem jár haza zuhanyozni vagy aludni, a civilizációtól való elzártság ugyanis Black Rock City lényege.
A galériához kattintson!
Folk György
A programok a résztvevők által létrehozott tematikus táborokban zajlanak: a fellépő nemzetközi dj gárda is jegyet vált a fesztiválra és ingyen játszik a közönségnek. Minden attrakció önkéntes munkán alapul, így jön létre és üzemel az ugrálóvártól, hajmosó szalonon, jóga és meditációs kurzusokon át a bárokig és palacsintázókig minden. A művészeti installációk annyiban élveznek speciális elbánást, hogy létrejöttüket pályázati úton támogatja a rendezvényt megvalósító Burning Man alapítvány.
A galériához kattintson!
Folk György
Idén először - dj Palotai és dj Kevin (Fine Cut Bodies) korábbi fellépéseit nem számolva - magyar művészeti vonatkozása is volt a rendezvénynek. A ReOnion csapata a fesztivál központi ”játszóterén”, a playan hat óránál hatalmas hagymagerezdeket állított fel. A fiatal képzőművészek által újrahasznosított műanyagpalackokból préselt, hat méter magas fokhagymába az érdeklődőknek be kellett mászniuk, hogy megízlelhessék a virtuális együttlétet. Bent aztán a test rezgéseire, szívverésre, pulzusra reagáló szenzorok segítségével személyre szabott fény-zene-hang hatások érték a látogatókat.
További európai vonatkozása is van a sivatagi őrületnek: az idén 37 méter magas ember formájú „szobor” elégetése mellett az átalakulásnak/továbblépésnek szentelt templomot egy francia építész vezette nemzetközi csapat készítette. Az alkotók szerint a világ legnagyobb faépítménye egy héten át a lelki feltöltődést és az elveszített szeretteinkre emlékezést szolgálta, miközben az épület árnyas, szellős tereiben naphosszat meditáltak, pihentek és elmélkedtek az élményeket kereső burnerek. A ráhangolódást az épületbe épített, indonéz gamelán ütős hangszerből eredeztetett gamelautoma játéka is segítette. Emellett William Close és az Earth Harp Crew (Föld hárfa csapat) megépítette a világ legnagyobb húros hangszerét, melyet „Földhárfának” kereszteltek el.
A galériához kattintson!
Folk György
Aki pedig szívesen elveszett az éjszakában, a Robot szív mobil táncteret követve tobzódhatott a szubbasszusok, lézernyalábok, gigászi gázlángcsóvák és prémbe öltözött lények kavalkádjában. Nem hiába mondják a visszatérő burnerek, hogy “hazamegyünk”, amikor évente kiköltöznek a sivatagba egy hétre, éppen a Labour Day - a munka napja - előtt.

Folk György/Black Rock City
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.