Kult MTI 2011. augusztus. 13. 21:43

Százak a Rippl-Rónai-kiállítás kaposvári megnyitóján

A nagyközönség szombaton láthatta először azt a reprezentatív tárlatot, amellyel Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművész születésének 150. évfordulójáról emlékezik meg szülővárosa, Kaposvár.

A somogyi megyeszékhely megújult kulturális központjában 138 alkotást bemutató gyűjteményes kiállítás képeit 4,5 milliárd forint értékre biztosították.

Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere a Rippl-Rónai-emlékév kiemelt eseményének nevezte az év végéig látogatható tárlatot, egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik munkájukkal, felajánlásukkal segítették az egyedülálló kiállítás megszervezését. Közölte: hamarosan új látogatóközponttal bővül a festőművész – ma múzeumként működő – egykori otthona, megújul a Róma-hegyi villa és parkja, amelynek átadása méltó zárása lesz a Rippl-Rónai emlékévnek.

MTI

A Rippl-kiállításra a legtöbb művet – ötvennyolcat – a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönözte a gyűjteményéből, de érkeztek képek a kaposvári, a pécsi, a szegedi és a győri múzeumból, valamint magángyűjtőktől is. A tárlat különlegessége, hogy sok képet most először mutatnak be nyilvánosan, továbbá az is, hogy a látogatók Rippl-Rónai mind a négy egymást követő fő művészi korszakából kapnak ízelítőt.

A tárlat anyagát Horváth János Milán, Rippl-Rónai életművének egyik legkiválóbb kutatójaként számon tartott művészettörténész, a kaposvári múzeum művészeti osztályának vezetője gyűjtötte össze. A kiállítás kurátora a képek közötti eligazodást segítve segédanyagként egy 260 oldalas katalógust is készített.

A kaposvári Agóra kulturális központban – amelyet döntően uniós támogatással 1,8 milliárd forintból alakítottak át – szeptember elejétől a korábbinál sokkal szélesebb körű szolgáltatásokkal és programokkal várják a látogatókat. A létesítmény csaknem hatvan civil szervezetnek, művészeti iskoláknak, táncegyütteseknek, színtársulatoknak és a Vaszary Képtárnak ad majd otthont. Az 5300 négyzetméter alapterületű kulturális központban 500 négyzetméternyi kiállítótér és egy 400 nézőt befogadó színházterem is helyet kapott. A korábbi, vonzerejét vesztett művelődési ház nemcsak megjelenésében újult meg látványosan, hanem technikai felszereltségében és funkcióját tekintve is megfelel a kor követelményeinek.