Kult MTI 2011. augusztus. 02. 16:39

Hemingway súghatott az FBI-nak

Ernest Hemingway egyik barátja nemrégiben arról írt, hogy elképzelhető, az írót az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) kergette öngyilkosságba, Leonardo Padura kubai szerző viszont most azt állítja: az 50 éve elhunyt Hemingway a II. világháború alatt együttműködött az irodával.

A nemzetközileg is elismert kubai író a Juventud Rebelde című lapban írt cikkében úgy fogalmazott, a Búcsú a fegyverektől és Az öreg halász és a tenger című klasszikusok szerzője 1942-től, kubai tartózkodása alatt szállított információkat az ügynökségnek. Feladata az volt, hogy részletekkel szolgáljon a szigeten élő spanyol falangistákról és a náci szimpatizánsokról, valamint minél többet megtudjon a karibi térségben hajózó német tengeralattjárókról.

Ernest Hemingway
guardian.co.uk

Padura szerint az FBI védelme alatt Hemingway - aki nagy kedvvel állt a középpontban - "műkedvelők" valóságos hálózatát építette fel és vezérelte. Az együttműködés azonban csak hét hónapig, 1943. április 1-jéig tartott, mert az Egyesült Államok kubai nagykövete megelégelte, hogy az író által szerzett információk a legtöbb esetben híján voltak mindenféle valóságnak. Az író viszonya később 180 fokos fordulatot vett az ügynökséggel: A. E. Hotchner, az író barátja és munkatársa szerint a Nobel-díjas szerző az FBI állandó megfigyelése alatt állt.

Hemingway félelmeit még halála után évekkel is tévesen paranoid téveszmékként értelmezték - jegyezte meg. Az ügynökség azonban 1983-ban nyilvánosságra hozott egy 127 oldalas dossziét, amelyet már az 1940-es évektől vezetett Hemingwayről. Ebből világosan kiderül, hogy J. Edgar Hoover, az iroda nagyhatalmú vezetője ügynökökkel figyeltette az írót.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.