Hivatásos siratóasszonyok teszik meghatóbbá a kínai temetéseket
A temetések ünnepélyes jellegét hivatottak emelni Kína egyes vidékein a hivatásos halottsiratók; a hagyomány megköveteli, hogy a bánatot zajosan, könnyek között fejezzék ki.
A közép-kínai Csungcsingban egy ilyen hivatásos halottsirató Hu Hszing-lien, aki szívszaggató kiáltásokat hallat, kezét egy öregember fémkoporsóján nyugtatva: az ember azt hinné, mardossa a bánat.
A temetésre az 53 éves asszony teljes felszereléssel - hangosító berendezéssel, háromszínű reflektorokkal és vándorzenekara hat tagjával - érkezett. A nagyvárosban, ahol gombaként nőnek a lakótelepek, Hu asszony gondoskodik a temetést megelőző falusi hagyomány fennmaradásáról.
A régi bérházak lábánál áll a vasrudakra kifeszített sátorponyva, középen a koporsó, tömjénpálcikák égnek és adományként ott egy gyümölcsöskosár. Néhány interjú során Hu asszony elegendő információt kapott az elhunytról ahhoz, hogy úgy tegyen, mintha világéletében ismerte volna. A szomszédok a sátor szélén ülnek. Egyesek dohányoznak, cseverésznek vagy telefonálnak. Az elhunyt gyermekei és unokái már visszafogottabbak. Figyelmük a siratóasszonyra irányul, akinek a siralmai crescendóba csapnak át. „Miért mentél el? A Földet fekete fátyol borítja miattad. A folyamok és a folyók sírnak, amikor a történetedet - egy igaz emberét – elmesélik” – sír fel Hu asszony. „Könnyeimet ontom fiaid és unokáid nevében” – folytatja, hol panaszkodva, hol sírva.
Hosszú percek telnek így a jól bejáratott koreográfia szerint, majd az énekes állva vagy térden csúszva halad előre, aztán a földre rogy. Végül mindegyik családtaggal kezet fog. Az este ettől kezdve ünnepségbe fordul át: a zenekar népszerű slágereket és komikus történeteket ad elő az elragadtatott hallgatóságnak. A koporsó nem akadályozza meg a nézőket, hogy megcsodálják egy lenge öltözékű színésznő keleti öltözékben, buja riszálások közepette előadott hastáncát, amelyet kemény technoritmusokkal fejez be.
„Ebben nem kell a kegyelet hiányát látni’ – mondta Lin Si-csing, az elhunyt unokahúga. Miután a halottól való búcsú igen fontos esemény, a szertartásnak látványosnak kell lennie, különben a gyerekekre ferde szemmel néznek a faluban. A kínai Temetkezési Kultúra Társasága szerint a hagyomány megköveteli, hogy a bánatot zajosan, könnyek között fejezzék ki, mielőtt a halottat földbe teszik. Ha a leszármazottak nem sírnak elég hangosan, a szomszédok ezt úgy veszik, hogy nincs meg bennük a kellő gyermeki szeretet – hangsúlyozta a társaság. Ezt a szerepet tölti be megbízásból Hu asszony.