2010. március. 25. 16:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 25. 16:59 Kult

Átadták az idei Bartók-Pásztory-díjakat

Tokody Ilona ének- és Friedrich Ádám kürtművésznek, Serei Zsolt és Sugár Miklós zeneszerzőnek, valamint a veszprémi Mendelssohn Kamarazenekarnak, illetve alapító-vezetőjének, Kováts Péter hegedűművésznek nyújtotta át az idei Bartók-Pásztory-díjat Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) rektora a Zeneakadémián.

A Zeneakadémia rektora elsőként Tokody Ilonának adta át a Bartók-Pásztory-díjat, akiről elmondta, hogy pályája csaknem négy évtizedét a magyar operaházhoz kötötte, szolgálva a hazai közönséget. Puccini- és Verdi-operák nagy női szerepeinek alakítója, Bartók és Kodály vokális műveinek mélyen értő tolmácsolója, számos új mű első megszólaltatója - mondta Batta András.

Tokody Ilona
MTI/ Kollányi Péter

Friedrich Ádám kürtművészt zeneakadémiai tanártársa, Kovács Béla klarinétművész köszöntötte, rámutatva sokrétűségére: volt a Bartók-rádió zenés délutánjának műsorvezetője is, Rézmetszetek címmel könyvet írt, dolgozik zenei versenyek zsűrijében, hangszeres erényeit pedig a szép, telt, szárnyaló hangok jellemzik.

A Bartók-Pásztory-díj zenei együttesnek is adható, így idén a veszprémi Mendelssohn Kamarazenekar nyerte el, amely gazdag történelmi környezetben jött létre éppen 25 évvel ezelőtt - mutatott rá Devich János, az egyetem tanára. 

Serei Zsolt laudációját Jeney Zoltán mondta el, felidézve a zeneszerző-tanítvány diákalakját, majd a közös munka kezdetét az Új Zenei Stúdióban. Componensemble néven Serei saját együttest alapított, és előadóként, karmesterként is érdemi munkát végez - mutatott rá egykori tanára.

Sugár Miklóst Devich János köszöntötte, emlékeztetve arra, hogy Sugár nevéhez fűződik az Ear-együttes, az elektroakusztikus zenei társulás megalapítása. Sugár Miklós édesapja, Sugár Rezső neves zeneszerző az elsők között, 1986-ban kapta meg a Bartók-Pásztory-díjat - idézte fel Devich János.

A Bartók-Pásztory-díjat azoknak a művészeknek adományozza a zeneszerző születésnapján a Zeneakadémia neves professzorokból álló szakmai grémiuma - Bartókné Pásztory Ditta akaratának megfelelően -, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet  fejlődéséhez, Bartók Béla zeneszerző szellemiségének megőrzéséhez..1984 óta a díjat többek között olyan elismert művészek és zeneszerzők kapták meg, mint Fischer Annie, Cziffra György, Solti György, Kocsis Zoltán, Schiff András és Marton Éva.

A díjátadót megelőzően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Bartók-Pásztory-díj kuratóriuma megkoszorúzta Bartók Béla síremlékét a budapesti Farkasréti temetőben.