A legnagyobb filmsztárok szállják meg Berlint
Minden idők legnagyobb és legemlékezetesebb Berlinaléjának ígérkezik idén a német főváros hagyományos nemzetközi filmfesztiválja, amely csütörtök este nyílik a város szívében lévő Berlinale filmpalotában. A mustra Fórum szekciójában mutatják be Hajdu Szabolcs játékfilmjét, a Bibliotheque Pascalt.
Világpremier a nyitófilm is csütörtök este, amikor Vang Csüan-an (Wang Quan-an) moziját, a Tuan Jüan (Tuan Yuan - Apart together) című szerelmi történetet mutatják be. A kínai filmrendező 2007-ben Arany Medve-díjat kapott a Tuja házassága című alkotásáért. A Berlinalén debütál Roman Polanski legújabb filmje, a The Ghost Writer című politikai thriller is, a világhírű rendező házi őrizetét azonban még a születésnapos fesztivál kedvéért sem oldották fel. Versenyen kívül, a Berlinale Special szekcióban mutatják be Rob Marshall sztárokkal teletűzdelt filmmusicaljét, a Kilencet (Nine). A filmben Oscar-díjas színészek szerepelnek: Nicole Kidman, Sophia Loren, Penélope Cruz, Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard és Judi Dench. Az innovatív, avantgárd filmek bemutatkozásának helyszínéül szolgáló Fórum szekcióba meghívást kapott Hajdu Szabolcs legújabb játékfilmje, a 41. Magyar Filmszemlén fődíjas Bibliotheque Pascal.
A fesztiválra több világhírű színészt várnak, többek között Leonardo DiCapriót, Jeanne Moreau-t, Ben Stillert, Gérard Depardieu-t, Ewan McGregort, Ben Kingsleyt és Jackie Chant. A nemzetközi zsűri elnöke Werner Herzog filmrendező, a német filmművészet kiemelkedő alkotója, aki fél évszázados pályafutása során több mint ötven filmet készített. Az elnökletével működő testület amerikai, olasz, szomáliai, német, kínai és spanyol tagjai - köztük Renée Zellweger - döntenek az Arany Medvéről, valamint az Ezüst Medvék sorsáról.
Az első filmfesztivált 1951-ben rendezték, akkor még Nyugat-Berlinben a Titania Palota moziban, mégpedig amerikai támogatással. A fesztiválon a politikai enyhüléssel párhuzamosan 1974-ben mutattak be először szovjet filmet, egy évvel később pedig az első film debütált az akkori NDK-ból. 1991-ben, a német újraegyesülés után rendezték az első immár "összberlini" Berlinalét. A fesztiválon a játékfilmek mellett versenyeznek egymással a rövidfilmek, a dokumentumfilmek, a gyermekfilmek és az egyéb különleges filmek, találkoznak a fiatal rendezők, a forgatókönyvírók és általánosságban a filmkészítők, az úgynevezett Shooting Stars programban pedig bemutatkoznak a legtehetségesebbnek
tartott fiatal színészek.
A berlini fesztivál Cannes és Velence mellett a világ egyik legjelentősebb filmfesztiválja; a szervezők szerint az évente eladott mintegy 200 ezer belépőjeggyel a legnagyobb közönséget tudhatja magáénak a filmes seregszemlék sorában. A születésnapi ünnepség - azaz maga a fesztivál - tizenegy napig tart.
A cannes-i filmfesztivállal egy lapon emlegetett berlini filmes seregszemle idén ünnepli 60. születésnapját, amit Dieter Kosslick igazgató felejthetetlenné szeretne tenni. Ezért nem csupán a múlt és a jelen filmes "nagyágyúit" hívták meg Berlinbe, hanem elhatározták azt is, hogy az elmúlt 59 évről külön film-, kép-, illetve élményanyagban számolnak be. A Berlinale Palotában és a főváros több más filmszínházában a világ több mint 50 országából - köztük Magyarországról is - csaknem 400 filmet mutatnak be, 20 szerepel a hivatalos versenyprogramban. A 20 versenyfilmből - amelyek között német, amerikai, francia, brit, norvég, dán, kínai, japán, orosz, török, iráni és argentin filmek vannak - 18 premier, azaz első ízben vetítik.